Skupina građana: Umjesto kune na euro stavite psa dalmatinca

Ilustracija: Shutterstock

KNJIŽEVNICA Aida Bremer na Facebooku je objavila da je, zajedno s nekoliko desetaka građana, od HNB-a tražila da se umjesto kune na kovanicu eura stavi pas dalmatinac.

"Obraćamo Vam se kao grupa građana okupljena oko ideje da se na kovanicu od 1 euro sada, kada je već došlo do promjene, ne stavi kuna nego pas dalmatinac.

Uvjerenja smo da je pas dalmatinac iz puno razloga prepoznatljiv i zanimljiv znak, što nije zanemarivo ni kad razmišljamo o turizmu kao važnoj grani gospodarstva, a koja ovisi i o autentičnim i snažnim simbolima", pišu.

"Dalmatinac je međunarodno priznata autohtona hrvatska pasmina"

Pa obrazlažu.

"Dalmatinac je međunarodno priznata autohtona hrvatska pasmina, trgovci i poklisari slavne Dubrovačke Republike, tog velikog uzora i primjera dobre vladavine, poklanjali su ih kao diplomatski dar i znak dobre volje po cijelom svijetu. Na skulpturama i slikama dubrovačkih umjetnika iz ranijih stoljeća može se vidjeti motiv psa dalmatinca, što ga čini i vrijednim dijelom hrvatske kulturne baštine.

Naš je argument i njegova izrazito simpatična pojava. Uvjereni smo da bi kovanica s likom psa dalmatinca naišla na ogromne simpatije djece i mladih, ali i mnogih starijih građana diljem Europske Unije", kažu.

Budući da je problem s izborom kovanice s kunom dosegao veliku međunarodnu vidljivost, smatramo da se nastala šteta reputaciji Republike Hrvatske u procesu izbora hrvatskih kovanica može jednostavno otkloniti promjenom motiva na kovanici.

Hrvatska kovaonica novca već je 2021. izradila prve srebrnjake i zlatnike s likom psa dalmatinca, tako da ova ideja i nije toliko neobična, a mi se nadamo da je uvjerljiva i da će se i Vama svidjeti", stoji u objavi.

U nastavku su se popisali svi potpisnici ovog zahtjeva, njih 171 u trenutku objave.

*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.