KAKO je istražio Index, ni jedna od teza ministra turizma Damira Bajsa o spašavanju Adriatica.net ne drži vodu, a što je posebno šokantno u cijeloj priči Bajs je te podatke, čini se "vadio iz glave". Dio toga potvrđeno nam je u samom Ministarstvu turizma.
> Ninoslav Pavić u problemima: Ništa od državnog spašavanja Adriatica.neta
Ministar Bajs na konferenciji za novinare prošlog tjedna javno je pozvao ACI i Croatia Osiguranje da uđu u vlasničku strukturu tvrtke koju vode EPH Ninoslava Pavića i Marko Vojković. Bajs je tada rekao je kako Adriatica.net pokriva deset posto ukupnog prometa, te kako je riječ o respektabilnoj tvrtki kao i da ima strateško značenje za državu, a posebice je naglasio da bi država teško nadoknadila "gubitak agencije Adriatica.net". Kada smo upitali Ministarstvo turizma da nam pokažu brojke o udjelu turističkih agencija za Hrvatsku naišli smo na probleme jer oni te podatke - nemaju.
Bajs samo zna da Adriaticanet ima 10 posto udjela u tržištu?
Umjesto vrlo jasnog odgovora, rekli su nam, da bi morali provjeriti statistiku i da ćemo jednog dana to možda od njih i dobiti. No sedam dana nakon upita, i neprestanog pozivanja da nam se dostavi taj podatak ili da ministar javno kaže kako iznosi podatak koji nije istinit - dobili smo muk.
No, posebno je zanimljivo kada smo ministra Bajsa upitali koji su to uvjeti koje je ispunila adriatica.net odnosno koji su uvjeti da se u neku drugu turističku grupaciju dozvoli ulazak državnih tvrtki. Iz ureda za odnose s javnošću odnosno do načelnice odjela Antonele Frković dobili smo usmeni odgovor kako su oni "dobra tvrtka" koja se našla u problemima. Tvrdnju da su "dobra tvrtka" ministarstvo turizma nije htjelo i pismeno potvrditi.
Bajs ne zna da zna da nije upućen
No, mnogo stvari tu ne štima. Za početak, u Ministarstvu turizma ne znaju za objavljeni podatak kako je Adriatica.net lažno predstavila bilancu, odnosno profit na poslu koji nikada nije realiziran. Radi se o tražbini za nekretnine u Srbiji koju je Atlas ustupio Adriatica.netu, da bi je Adriatica potom odmah dalje prodala. Ta se transakcija nikada nije dogodila, a iz Adritica.net obavijestili su javnost, nakon što je vijest procurila u medije da je to "neka pogreška u financijskim izvješćima!".
Za Bajsa taj slučaj ne postoji iako je javno potvrdio da je "država upućena u događaje oko restrukturiranja najvećeg domaćeg turoperatora Adriatica.net". Valja naglasiti kako je posebice zanimljivo objašnjenje iz Ministarstva turizma da se ta turistička agencija našla u problemima jer je kriza i na turističkom tržištu. To nikako ne može biti točno, odnosno netko laže.
Tko tu laže?
Bajs uporno ponavlja kako je ovu turističku sezonu Hrvatska u najvećem dijelu izbjegla krizu te ponavlja brojke da smo imali svega dva posto minusa u dolascima dok je broj noćenja na razini prošle godine. Kako je moguće da se "najjača turistička agencija" doslovno raspala ako ove godine nismo ni "osjetili" krizu te imali tek dva posto manje turista. Odgovor i na to pitanje dobili smo usmeno, a kažu nam vrlo kratko kako - ostaju pri svojim brojkama.
Da je loš managment glavni krivac lošeg stanja Adriatica.net se slaže i Udruženje hrvatskih putničkih agencija naglasivši kako je neprimjereno proglašavanje samo jedne skupine turističkih agencija od posebnog državnog interesa, i to onih agencija koje su dovedene u loše stanje zbog lošeg upravljanja. Sasvim logično, udruženje se pita mogu li i oni očekivati pomoć od države ako upadnu u dugove?
Prije šest mjeseci državnu pomoć branila EU!
Valja prije svega naglasiti kako su prije ove sezone turističke agencije tražile državnu pomoć strahujući od loše turističke sezone. Tada je ministar Bajs javno rekao kako to nije moguće i pozvao se na sporazum iz 2001. godine kojeg je potpisala bivša ministrica Pave Župan Rusković. Objasnio je tada kako nam to brani Europska unija. Danas vrijede druga pravila.
"Bajs protiv Kosor"
Isto tako postavlja se pravo pitanje zašto Bajs i po čijem nalogu ide i protiv naputaka same Vlade, jer su nam prije desetak dana pismeno potvrdili da ne postoji nikakav plan spašavanja privatnog touroperatora.
"Netočno je da postoji bilo kakav plan Vlade RH za spašavanje tvrtke Adriatica.net.", stoji u odgovoru za Index Ureda za odnose s javnošću Vlade Republike Hrvatske prije desetak dana, da bi ih sam Bajs demantirao nekoliko dana kasnije. No cijela priča oko spašavanja Adriatica.net postaje puno jasnije kada dodamo informaciju kako se u nedavnom objavljenom navodnom pismu prepiske između Ninoslava Pavića i člana Uprave WAZ-a spominje navod kako je proces spašavanja tvrtke Adriatica.net zapeo i to radi odustajanja Croatia Airlinesa.
Sanader i Pavić
Pavić to u pismu opovrgava, a njemačka uprava uvjerena je kako ih od daljnjeg gutanja novca u tog touroperatora može pomoći bivši premijer Ivo Sanader. Recimo kako su i EPH kao i WAZ opovrgnuli autentičnost pisma, no mnogi navodi pokazali su se istinitim. Tako su nam iz njemačkog WAZ-a tada su nam potvrdili kako su se sa Sanaderom susreli u njemačkom gradu Essenu te da ih je savjetovao. Nisu htjeli reći o čemu.
Možda to zna Damir Bajs? Barem to.