Sabor sutra glasa o više od 100 amandmana podnesenih na Zakon o pomorskom dobru

Ilustracija: Patrik Macek/PIXSELL

HRVATSKI sabor sutra će se izjašnjavati o amandmanima na konačne zakonske prijedloge koje je raspravio, a samo na novi zakon o pomorskom dobru podneseno ih je više od stotinu. Većinu su ih podnijeli oporbeni klubovi Možemo, IDS-a i Domovinskog pokreta te zastupnica Katarina Peović (RF), no svoje amandmane imaju i vladajući, Klub HDZ-a, zastupnica te stranke Danica Baričević te Hrvoje Zekanović (HDS).

Sabor će se izjasniti i o nekolicini amandmana na izmjene Zakona o terminalu za ukapljeni prirodni plin te o zaključku devet oporbenih klubova da Sabor obveže Vladu da u roku 30 dana pokrene postupak razrješenja uprave HEP-a. Nakon što se izjasni o amandmanima, Sabor će raspraviti kako su se u drugoj polovici prošle godine koristili europski strukturni i investicijski fondovi i pretpristupni programi pomoći EU.

Hrvatska u europski proračun uplatila oko 4.68 milijardi eura

U izvještajnom razdoblju došlo je do rasta svih financijskih pokazatelja provedbe, stoji u Izvješću koje će se naći pred zastupnicima, a u kojem se navodi da je ugovoreno projekata u vrijednosti od 238.4 milijuna eura, krajnjim korisnicima plaćeno je 888.4 milijuna eura, ovjereno 1218 milijuna eura.

Od pristupanja EU do 31. prosinca 2022., Hrvatska je u europski proračun uplatila oko 4.68 milijardi eura (35.24 milijardi kuna), dok je Hrvatskoj iz europskog proračuna uplaćeno 14.64 milijardi eura, odnosno oko 110.41 milijardi kuna.

U okviru fondova i programa obuhvaćenih predmetnim Izvješćem u hrvatski državni proračun od 1. srpnja do 31. prosinca 2022. uplaćeno je 1.89 milijardi eura odnosno 14.21 milijardi kuna. Izvješće donosi i sažeti pregled utvrđenih nepravilnosti u korištenju fondova EU i poduzetih postupanja.

OLAF-u do kraja prošle godine prijavljena 533 slučaja

Od početka financijskog razdoblja 2007. - 2013. do kraja četvrtog tromjesečja 2022., Europskom uredu za borbu protiv prijevara (OLAF) prijavljena su 533 slučaja nepravilnosti, a zatvoren je 251, tj. 47 posto. 

Do razlike u broju zatvorenih slučajeva u odnosu na prethodno izvještajno razdoblje došlo je jer su tijela nadležna za izvještavanje o nepravilnostima ponovno otvorila sedam prethodno zatvorenih slučajeva, a OLAF njih 62.

Iznos koji se odnosi na nepravilnosti prijavljene OLAF-u od 2. tromjesečja 2008. do kraja četvrtog tromjesečja 2022. čini oko 80 milijuna eura, od čega je EK-u ovjereno 50.11 milijuna eura.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.