Trgovinska razmjena među članicama skupine BRICS dosegnula je bilijun dolara, objavio je danas predstavnik ruskog predsjednika za međunarodnu gospodarsku suradnju i izvršni direktor ruskog stabilizacijskog fonda (RDIF) Kiril Dmitrijev. "To značajno postignuće potvrđuje da se gospodarske veze među članicama produbljuju i da skupina BRICS igra sve važniju ulogu u preoblikovanju strukture globalnog gospodarstva", naglasio je Dmitrijev na svom Telegram kanalu.
"Nastavljamo s osnaživanjem gospodarskih veza, između ostalog, preko Poslovnog vijeća BRICS-a, kako je i zatražio ruski predsjednik Vladimir Putin", dodao je predstavnik za međunarodnu gospodarsku suradnju. Ruski predsjednik Vladimir Putin izvijestio je prošli tjedan na plenarnom zasjedanju Međunarodnog gospodarskog foruma u Sankt-Peterburgu da je vrijednost razmjene premašila bilijun dolara.
Prema priopćenju sa sastanka ministara trgovine članica BRICS-a, održanog krajem svibnja u Brazilu, Južnoafrička Republika, Saudijska Arabija, Kina, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija, Indija, Indonezija, Iran, Rusija i Brazil danas čine trećinu svjetskog BDP-a i 24 posto međunarodne trgovine.
Vrijednost razmjene među članicama BRICS-a rasla je od 2008. do 2024. za 9,2 posto godišnje, izračunala je savjetodavna tvrtka Andaman Partners u izvješću objavljenom početkom lipnja, poskočivši sa 169 milijardi dolara na gotovo 700 milijardi dolara.
Izvoz unutar skupine naglo je porastao 2022. i otad bilježi uzlazni trend, odražavajući produbljivanje gospodarskih veza, ponajprije zbog sankcija koje su članice skupine G7 uvele Rusiji i kontinuiranih napetosti u odnosima SAD-a i Kine.
Kina i Indija povećale su uvoz resursa i minerala iz Rusije, Brazila i Južnoafričke Republike, a Kina je počela izvoziti više elektroničkih uređaja, kemikalija i industrijske robe, navode u Andaman Partnersu.
Ukupna vrijednost izvoza robe članica BRICS-a iznosila je 2023. 5,8 bilijuna dolara, što je odgovaralo gotovo četvrtini ukupnog svjetskog izvoza, prema izračunima Andaman Partnersa. Godine 2012. iznosila je 3,2 bilijuna dolara, navode.