Foto: Index, Tomislav Miletić/ Pixsell
>>Slovenski mediji: Sberbank počeo plijeniti Mercatorove dionice koje su u vlasništvu Agrokora
>>U Agrokoru kažu da su Rusi uzeli Todorićev dio Mercatora
Ante Ramljak odbio je u travnju zahtjev ruskih banaka da njihovih 100 milijuna eura kredita ugovorenih uoči Lex Agrokora također dobiju prvenstvo u naplati kao uvjet daljnjeg financiranja.
Kasnije nitko nije htio dati novac bez te vrste osiguranja, odnosno bez priznavanja statusa najstarije tražbine i dijelu starih kredita, pa je Ramljak drugim kreditorima dao upravo ono što je na početku Rusima odbio. Sada na tu vrstu "ucjene" najnormalnije pristaje, roll up model ponudio je američkom lešinarskom fondu koji drži Agrokorove obveznice, zapadnim bankama i ruskim bankama, ali tek u određenom iznosu. Koji je u ruskom slučaju smiješno majušan u odnosu na njihovu izloženost Agrokoru.
Rusi bi pokrili desetinu kredita, Amerikanci će zaraditi 60 posto
Ruskom Sberbanku i VTB-u, koji su Todoriću plasirali 1,4 milijarde eura, Ramljak je ponudio 170 milijuna eura prema roll up modelu. Jednostavnije rečeno, oni su mogli osigurati tek desetak posto svog starog plasmana, dok će u isto vrijeme američki strvinarski fond pokriti sva svoja ulaganja i zaraditi nevjerojatnih šezdesetak posto na kupovini obveznica u vrijeme najveće panike. Nije problem u tome što će netko od kreditora zaraditi, nego u tome što je zarada omogućena samo nekima, i to u vladinom aranžmanu u kojemu će drugi jako mnogo izgubiti, što neminovno vodi do sudskih tužbi protiv Hrvatske.
Plenkovićev susret s ruskim bankarima nije donio nikakav pomak, iako je i Dalić nakon toga otišla u Sankt Peterburg početkom lipnja, pokušavajući omekšati ruske bankare.
O uspjehu te vladine operacije dovoljno govori što su odmah poslije toga ruske banke počele blokirati imovinu u Srbiji, tražeći sudsku zabranu raspolaganja nekretninama. U Hrvatskoj je pak Trgovački sud u Zagrebu odbio zahtjev Sberbanka da se Agrokoru zabrani roll up model, smatrajući da je protivan našim zakonima.
Čerupanje imovine van kontrole Ramljaka
Znali smo da Lex Agrokor nema doseg izvan Hrvatske, a kako nije postignut dogovor s vladom, Rusi su sada Ramljaku ispred nosa zaplijenili gotovo 20 posto dionica Mercatora koje su bile u vlasništvu Todorićeve nizozemske tvrtke Agrokor BV, najavljujući njihovu prodaju. Što Rusi žele? Spasiti ono što se spasiti može. Posljednji su se ukrcali u Todorićev vlak koji je jurio prema provaliji, i ne žele ispasti baš najveći luzeri u priči oko Agrokora.
I bez obzira na to što u Agrokoru tvrde da ovaj događaj ne utječe na njihovu kontrolu nad Mercatorom, činjenica je da se čerupanje imovine posrnulog koncerna nastavlja van kontrole vlade i njezinog povjerenika.
Ivicu Todorića trebala bi brinuti mogućnost da mu se Rusi doslovno pojave na vratima, jer je i polovicom Kulmerovih dvora također jamčio za Sberbankov kredit.