Radnici karlovačke mljekare prijete štrajkom

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

PREDSJEDNIK Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi Hrvatske (PPDIV) Denis Paradiš najavio je danas početak štrajka u karlovačkoj tvornici KIM zbog propasti pregovora o izmjenama i dopunama kolektivnog ugovora. Poslodavac i sindikat nisu se, kaže, uspjeli dogovoriti za pregovaranja ni za mirenja pri Gospodarsko-socijalnom vijeću Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

"Sindikalna strana je u pregovorima imala nekoliko materijalnih zahtjeva, a vezani su bili za promjenu osnovne plaće te neoporezive naknade, dok je strana poslodavca željela zadržati istu razinu prava koja je upisana u kolektivni ugovor", rekao je Paradiš. Napomenuo je da je sindikalna strana dva puta umanjivala zahtjeve i time pokazala razumijevanje za situaciju i gospodarske okolnosti u kojima se nalaze svi poslovni subjekti.

Obavljena su dva sastanka mirenja

"Ali, niti tu nije bilo pomaka, da bi na kraju sindikalna strana samo željela da se upišu prava koja su se isplaćivala kroz ovu godinu", rekao je Paradiš i ustvrdio da "nije postojala poslodavčeva volja" da prava radnicima budu zajamčena kolektivnim ugovorom i da poslodavac nije davao protuprijedloge te je tako pokazao da nema ni sluha ni želje za dogovor.

Precizirao je da su obavljene tri vrste pregovora i dva sastanka mirenja. "Jedino što je strana poslodavca željela jest da se kolektivni ugovor potpiše na dvije godine kako bi imali zagarantirani socijalni mir bez da ulože išta, odnosno bez da u kolektivnom ugovoru zajamče barem prava koja već isplaćuju", naveo je Paradiš.

"Drugi poslodavci su svojim radnicima zajamčili veće plaće"

KIM Mljekara Karlovac ima najmoderniji pogon za proizvodnju trajnog mlijeka u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe te je ujedno i najveći proizvođač i izvoznik trajnog mlijeka u sustavu Dukata, tvrtke koja je dio koncerna Lactalis grupe.

Paradiš je napomenuo i da je sindikat koji vodi pregovarao ove godine s više od 60 poslodavaca koji su u istom ili sličnom gospodarskom okruženju, "ali su ipak pronašli prostora i načina da svojim radnicima zajamče veća materijalna prava i plaće kroz kolektivne ugovore".
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.