Francusko sveučilište Aix-Marseille prošlog je tjedna predstavilo osam znanstvenika iz SAD-a koji se nalaze u završnoj fazi pridruživanja programu "Sigurno mjesto za znanost". Riječ je o inicijativi namijenjenoj znanstvenicima koji su doživjeli - ili se boje - rezanja sredstava pod administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Aix-Marseille nudi alternativu: sigurnije radno okruženje i novu budućnost na sunčanoj mediteranskoj obali. Ovi znanstvenici prvi su koji formalno napuštaju američki akademski sustav kako bi se trajno preselili u Francusku – barem u okviru jednog ovakvog organiziranog programa, javlja Politico.
Iako su i Francuska i Europska unija pokrenule višemilijunske programe za privlačenje znanstvenika iz SAD-a otkad je Trump ponovno preuzeo dužnost u siječnju, inicijativa sveučilišta Aix-Marseille (AMU) prva je takve vrste u Francuskoj.
Govoreći iz sveučilišnog laboratorija za astrofiziku, predsjednik AMU-a Eric Berton usporedio je situaciju sa sudbinom europskih znanstvenika koji su bježali pred nacističkim progonom uoči i tijekom Drugog svjetskog rata.
"Ono što se događa danas nije daleko od jednog drugog mračnog razdoblja u našoj povijesti", rekao je Berton. Zajedno s bivšim francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom, Berton već neko vrijeme zagovara osnivanje formalnog statusa "znanstvene izbjeglice".
Većina znanstvenika koji su prisustvovali Bertonovom govoru zatražila je anonimnost, jer još nisu potpisali ugovore s francuskim sveučilištem i ne žele ugroziti svoje položaje na američkim institucijama u slučaju da se na kraju ne presele.
Među kandidatima su, primjerice, James – klimatolog s jednog uglednog sveučilišta – i njegova supruga, stručnjakinja za vezu između pravosuđa i demokracije. "Radimo u područjima koja su meta politike i mogli bismo lako ostati bez financiranja", rekao je James.
Iako ne voli riječ izbjeglica, James je izrazio duboku zabrinutost za budućnost akademske znanosti pod Trumpovim mandatom.
Brian Sandberg, profesor povijesti sa Sveučilišta Northern Illinois koji istražuje klimatske promjene tijekom malog ledenog doba (od 16. do 19. stoljeća), već je planirao godinu dana provesti u Marseilleu kao gostujući profesor. Tijekom radionice u ožujku doznao je za program i odmah odlučio prijaviti se.
"Cijeli znanstveni i obrazovni sustav u SAD-u danas je ozbiljno napadnut", rekao je Sandberg.
Prema podacima AMU-a, prijavilo se čak 298 istraživača s prestižnih američkih institucija, uključujući Stanford i Yale, unatoč tome što je sveučilište iz Marseillea znatno manje poznato izvan Francuske od svojih pariških kolega.
"Broj prijava govori o hitnosti situacije preko Atlantika", rekao je Berton.
Sveučilište je već osiguralo 15 milijuna eura za program, a lobira i kod francuske vlade da taj iznos udvostruči. Ako uspiju, broj primljenih znanstvenika mogao bi porasti s planiranih 20 na čak 39.
No, useljavanje u zemlju u kojoj engleski nije službeni jezik predstavlja izazov – kao i niže plaće i manji budžeti za istraživanje nego u SAD-u.
Jedna mlada biološka antropologinja, koja također želi ostati anonimna, rekla je da još čeka ugovor zbog razlike u plaći. Ipak, priznaje da joj odgovara činjenica da su troškovi života u Francuskoj niži, osobito jer je školovanje za njezino dvoje djece besplatno. "Djeca jedva čekaju da se preselimo u Marseille", rekla je.
Predsjednik sveučilišta poručio je da će svi znanstvenici u sklopu programa "Sigurno mjesto za znanost" primati istu plaću kao i francuski znanstvenici – izjava koja je očito usmjerena i prema domaćoj znanstvenoj zajednici, gdje već godinama traju pritužbe na nedovoljna ulaganja u istraživanje.
Biološka antropologinja ipak kaže da bi manja plaća mogla biti prihvatljiva cijena za bolju kvalitetu života. "Bit će daleko manje stresa – i politički i akademski", zaključila je.