Roditelji su odveli u inozemstvo desetogodišnjeg dječaka iz Zagreba zbog kojeg su roditelji škole u Zagrebu tjednima prosvjedovali, a njihova djeca nisu išla na nastavu. Nadležna socijalna služba ne zna gdje je dječak, doznaje Telegram.
>> Zašto stotine učenika moraju ispaštati zbog jednog?
Kako pišu, majka dječaka jučer je javila ustanovi u kojoj je dječak trebao provesti tri tjedna na promatranju tima stručnjaka da su promijenili boravište i da se nalaze izvan Hrvatske. Rekla je da će naknadno javiti u kojoj su državi i gdje, ali to još nije učinila.
To znači da je prekinuta stacionarna opservacija dječaka, s kojom se, prema odluci Obiteljskog suda, započelo prije dva tjedna. Kako piše Telegram, već drugi dan nakon što su roditelji odveli dječaka u stacionar, upravi su dostavili ispričnicu privatne pedijatrijske ambulante, u kojoj je pisalo da dječak mora ostati kod kuće zbog problema s probavom. Izbivanje se produžilo još tjedan dana, a majka se jučer javila na telefonske pozive i obavijestila stacionar da su se odselili iz Hrvatske.
Nasilje je prijavljeno još u studenom
Podsjetimo, vršnjačko nasilje dječaka prvi put je prijavljeno lani u studenom u Osnovnoj školi Miroslava Krleže. Roditelji su tada upozoravali ravnateljicu i stručnu službu na problematično ponašanje dječaka. U prosincu su nastavili s pisanim prijavama.
Početkom veljače su ponovno pisanim putem prijavili vršnjačko nasilje školi, Gradskom uredu i Ministarstvu. Nitko nije reagirao. Što se tijekom svih tih mjeseci događalo u školi? Odvjetnica roditelja navedene djece Ana Marija Vegar rekla je za Index da je nad 15 djece trajalo dugotrajno fizičko, psihičko i seksualno uznemiravanje.
"Kad govorim o fizičkom nasilju, tu govorim o šakama u potiljak, guranju učenika. Odgurnut je i učenik koji je udario glavom o stol i zadobio podljev ispod oka. Psihičko maltretiranje svodi se na najgore moguće uvrede.
Treba reći da dječak ne razlikuje vršnjake od vršnjakinja, to nasilje se vrši nad svima tako što ih pritisne uza zid i imitira seksualni čin te uzvikuje ‘one minute sex‘, gura prste djevojčicama i dječacima oko genitalija... Dječak je mjaukao, lajao, bacao se po podu i nikad nije pokazivao žaljenje zbog toga što radi", navela je.
To je bilo u učenikovoj drugoj školi. Iz prve škole je, neslužbeno doznajemo, ispisan jer je jednom učeniku slomio ruku.
U školu dolazila policija
Sve ovo dovelo je do toga da je desetero djece u OŠ Miroslava Krleže zatražilo psihološku pomoć, a učiteljica je bila na bolovanju. Tada je i otac dječaka, kako nam je ispričao jedan roditelj, prijetio ostalim roditeljima.
Škola, njezin osnivač Grad Zagreb i Ministarstvo nisu ništa konkretno poduzimali osim što su učenika izdvojili iz razreda. U ovoj školi je zabilježena incidentna situacija kad su roditelji dječaka upali u školu jer im je sin izdvojen, zbog čega se učiteljica s učenicima zaključala u razred. Intervenirala je policija.
Sukus - otkazi i traume
Učenici, njih 14, ispisali su se iz škole. Ministarstvo je svoju nesposobnost pokazalo tako što je, nakon što su se ostali učenici ispisali iz škole, odlučilo naći novu školu i za problematičnog dječaka.
Radi se o nečemu zbog čega u normalnoj državi padaju ostavke i nameće se pitanje zašto do toga nije došlo prije, primjerice, prije par mjeseci, otkako se na cijeli slučaj upozorava, i prije nego što se "razbio" cijeli jedan razred?
Koji je sukus svih događanja? Prije svega, traumatizirana djeca koja su tražila psihološku pomoć, koja su gledala policiju po hodnicima i koja su morala promijeniti školu te samim tim i svoje živote.
Osim toga, kako neslužbeno doznajemo, jedna učiteljica je dobila otkaz jer je postala "tehnološki višak" nakon što je cijeli jedan razred ugašen. Školski pedagog, kako također neslužbeno doznajemo, dao je otkaz u ovoj školi. Ove informacije nam je potvrdila ravnateljica Galinović.
U školi je bila i inspekcija, te je predložena smjena ravnateljice.
Nova škola, novi slom sustava
Sve to se dogodilo jer država nije uspjela riješiti situaciju. Zbog ovog učenika došlo je ponovno do sloma sustava u novoj zagrebačkoj školi, u kojoj je i ravnatelj, očito zbog nemogućnosti da riješi situaciju, dao ostavku. Nakon višetjednih prosvjeda roditelja učenika koji idu u razred s dječakom te bojkota nastave, ravnatelj se vratio na posao.
Roditelji su problematičnog dječaka odveli na drugu procjenu, doznao je RTL.
Krajem listopada djeca su se u novoj školi vratila na nastavu. Ministar obrazovanja Radovan Fuchs tada je rekao da će učenik problematičnog ponašanja biti na vještačenju tri tjedna, a možda i dulje. Na novinarsku tvrdnju kako problem nije trajno riješen - djeca će ići u školu jer su dobili jamstva da dječak privremeno neće biti u razredu - Fuchs je uzvratio kako taj dječak neće biti u razredu "najmanje dva do tri tjedna, koliko je predviđena njegova obrada, a to može biti i nešto dulje".