Radiološki tehnolozi, laboranti i dio medicinskih sestara nastavljaju štrajk. Diljem Hrvatske pretrage i ostali postupci koji nisu hitni odgađaju se. Ipak, čini se da štrajk daje prve rezultate. Štrajkaši traže sastanak u Ministarstvu zdravstva, a iako ponavlja da neće pristati na ucjene, resorni ministar Vili Beroš potvrdio je da je spreman sjesti za stol.
Vladimir Markuš, voditelj Odjela saniteta iz Sindikata Zajedno za NovuTV je govorio o štrajku.
"Štrajk smo obustavili zbog silnih prijetnji prema djelatnicima saniteta i u utorak se počelo pisati opomene pred otkaz ako se nastavi sa štrajkom. Nismo htjeli dalje izlagati svoje članove i vozače torturi i psihičkom pritisku", rekao je pa nastavio:
"Uveli smo mjeru rada po zakonu"
"Zaustavili smo štrajk i uveli mjeru rada po zakonu. Strogo poštivanje Pravilnika o sanitetskom prijevozu, Pravilnika o zaštiti na radu i propisa sigurnosti i prometa na cesti", objasnio je Markuš te dodao da se ne radi o bijelom štrajku, nego isključivo o radu po zakonu."
Objašnjava da njihove mjere znače da vozači saniteta više neće sami obavljati sanitetsku djelatnost prijevoza pacijenata jer u vozilu, po zakonu, mora biti i medicinsko osoblje.
"Bili smo vozači, a u bolnici glumili medicinske sestre i tehničare"
"Mi smo dosad imali velik broj prijevoza koje smo u većini slučajeva sami odrađivali, dakle to po zakonu ne smijemo. Pacijent za vrijeme transporta mora biti pod nadzorom medicinske sestre ili tehničara u sanitetu", rekao je pa nastavio:
"Kada smo to radili, bili smo vozači, a u bolnici smo glumili medicinsku sestru ili tehničara, vozili pacijenta u kolicima, upisivali ga u šalter te govorili o njihovim dijagnozama, a to nije naš posao".
"U koroni su nam pljeskali, a sada na nas idu đonom"
Istaknuo je da od Beroša očekuju da "ne ide đonom na svoje djelatnike" koji se bore za svoja prava:
"Zato što je netko traljavo odradio svoj posao u Ministarstvu zdravstva, gdje nisu dobro izračunati posebni uvjeti rada, došlo je do anomalije u izračunu koeficijenata te se sada ide na njih đonom. Za vrijeme korone odrađivali smo posao i nismo pitali koliko treba raditi, radili smo dan i noć i pljeskalo nam se, a sada se na nas ide đonom."