Povjesničar Špelić: One koji misle da u Iran stiže demokracija, uputio bih na 2003.

Foto: N1

Povjesničar Dario Špelić je na N1 televiziji govorio o povijesti iranskog nuklearnog programa te trenutnom sukobu između Izraela i Irana.

"Postalo je jasno da će do ovoga sukoba doći u trenutku kada je izraelski sigurnosni, vojni, ali i politički establišment zaključio kako je iranski nuklearni program postao toliko velik da predstavlja egzistencijalnu prijetnju za Izrael", rekao je.

"Iranski nuklearni program dug je i seže još u vremena šaha Reze Pahlavija. To je bio civilni nuklearni program i manje-više se nitko na to nije obazirao, šah je bio naklonjen SAD-u", dodao je. Ključnu točku u genezi sukoba pronašao je u prošlom stoljeću.

"Ključna stvar počinje 1982., kada novi lider Ruholah Homeini želi revitalizirati nuklearni program. Rezon je bio vezan uz napad Iraka na Iran. Rezonirali su: 'Da smo imali atomsku bombu, ne bi nas nikada napali'", objasnio je.

"Iranski režim je žilav i jak"

"To je ipak ostalo ispod radara do početka dvijetisućitih, kada taj program postaje tako velik da ga Izrael doživljava kao prijetnju", dodao je.

Napomenuo je da je Iran kroz godine stvorio vrlo jaku regionalnu mrežu saveznika. "Sama činjenica da postoji tzv. Šijitski polumjesec, ili ono što se nazivalo Osovinom otpora, najbolje pokazuje koliko je iranski režim od trenutka stvaranja žilav i jak", istaknuo je.

"Nemojmo zaboraviti da je jedan od prvih gostiju novog iranskog režima nakon 1979. bio Jaser Arafat, koji je u praznom izraelskom veleposlanstvu podigao palestinsku zastavu. Dakle, mreža koju je Iran od '82. sve do Hamasovog napada 2023. razvio bila je fascinantna. Ona se prostirala od Sredozemnog mora do Crvenog mora i Indijskog oceana. To je učinilo Iran najvećim neprijateljem Izraela", naveo je.

"Čini mi se da će se ovaj sukob nastaviti"

Tvrdi da je iranski blok otpora oslabljen, ali ne i eliminiran. "Danas je to drugačije. Svi su iranski saveznici, poput Hamasa i Hezbolaha, doživjeli teške udarce, ali ta Osovina otpora još uvijek nije slomljena. U njoj više nije Sirija, ali to ne znači da je potpuno nestala. Pitanje je što će biti za pet do sedam godina", kazao je.

"Iranski režim svašta je prošao u svojoj povijesti: desetljeća sankcija, tajne ratove s Izraelom i SAD-om, tako da mi se čini da će se ovaj sukob nastaviti", nastavio je. Osvrnuo se na to kakve bi posljedice imala potencijalna promjena režima u Iranu.

"Sve koji razmišljaju u pravcu promjene režima i širenja demokracije u Iranu uputio bih na 2003. i američku invaziju na Irak. Tada se isto govorilo o tome da će Irak dobiti demokraciju i da ćemo imati Srednji istok iz snova. A sada je Irak jedan od saveznika Irana u Osovini otpora", zaključio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.