Britanski premijer Keir Starmer danas je u Londonu ugostio njemačkog kancelara Friedricha Merza te su potpisali najvažniji bilateralni sporazum Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke od kraja Drugog svjetskog rata.
Rat u Ukrajini, ali i neizvjesna buduća uloga Sjedinjenih Američkih Država pod predsjednikom Donaldom Trumpom, snažno su potaknuli Veliku Britaniju i Njemačku da prodube obrambeno savezništvo. Dvojica čelnika dijele ambiciju da Europi osiguraju vojno vodstvo u trenutku kada se SAD sve više povlači s kontinenta i kada Ukrajini hitno treba nova zapadna pomoć.
Unatoč tome što dolaze s različitih strana političkog spektra, centristički Starmer i konzervativni Merz dijele ključnu ambiciju: zajedničko vođenje Europe u sigurnosnim pitanjima. Njihov susret rezultirat će opsežnim obrambenim paktom koji uključuje razvoj novog sustava projektila dugog dometa te klauzulu o međusobnoj pomoći – prema kojoj bi napad na jednu zemlju bio tretiran kao prijetnja drugoj, što je prvi izvijestio Politico.
Merzova posjeta dodatno je dobila na važnosti nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio jačanje isporuke oružja Ukrajini. London i Berlin također će potvrditi suradnju na području kvantne tehnologije, umjetne inteligencije i niza dugoročnih infrastrukturnih projekata, uključujući energetske veze u Sjevernom moru i željezničku vezu između dviju zemalja.
Obojica lidera suočena su s unutarnjim pritiscima zbog nezakonitih migracija, ali na međunarodnoj razini nastoje pokazati odlučnost. I Starmer i Merz iznenadili su javnost povećanjem vojnih proračuna, osobito u kontekstu američkog distanciranja od Europe. Merz, koji je odvjetnik s relativno malo političkog iskustva, u mnogim aspektima podsjeća na Starmera, a prema ocjenama njemačkih dužnosnika, njihov odnos je "izvrstan".
Jedan njemački izvor istaknuo je za Politico kako je Merz impresioniran Starmerovom sposobnošću da se "vrlo precizno izražava", osobito u kontaktima s Trumpom. Britanska vlada aktivno je obnavljala odnose s Berlinom i EU-om, a još prije dolaska na vlast Starmer je najavio obrambeni dogovor s Njemačkom.
Posjet njemačkog kancelara dolazi neposredno nakon državnog posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Ujedinjenom Kraljevstvu, čime je zaokružena neformalna europska "trojka" koja stoji iza potpore ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom. Jedan britanski ministar opisao je koaliciju kao sve važniju te dodao da je svojevrsna njemačka institucionalna tišina tijekom prijelaza s Olafa Scholza na Merza u Londonu bila "primjetna".
Tijekom zajedničkog putovanja vlakom u Kijev u svibnju, Starmer je dobacio: "Ako želite do Njemačke, morate proći kroz Francusku" - šala koja je nagovijestila suzdržanost Pariza prema britanskom uključivanju u europske inicijative nakon Brexita.
Nicolai von Ondarza iz njemačkog Instituta za međunarodne i sigurnosne poslove istaknuo je kako Merz posebno inzistira na uključivanju Britanije u europske sigurnosne inicijative, rekavši da postoji "stvarna ambicija za obrambenu koordinaciju".
Lideri će se osloniti na prošlogodišnji Trinity House sporazum kako bi pokrenuli zajedničke kampanje izvoza vojne opreme, uključujući projekt novog sustava projektila dometa preko 2000 kilometara, koji bi trebao biti isporučen tijekom sljedećeg desetljeća.
Merzova posjeta Londonu također je prilika za detaljnu raspravu o Trumpovoj novoj inicijativi za ubrzavanje isporuke američkog oružja Ukrajini. Jedan britanski diplomat izjavio je kako su "izuzetno zadovoljni ishodom", nakon intenzivnih dogovora s Francuskom, Njemačkom i NATO-om tijekom summita u Haagu prošlog mjeseca.
"Sve što oružje SAD-a brže dovodi u Ukrajinu je dobra vijest", rekao je britanski diplomat, potvrdivši da Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka podupiru taj plan, za razliku od Francuske koja nije bila na početnoj listi pristalica.
Merz i Starmer trebali bi razraditi detalje poput financiranja, logistike i pitanja – kupuju li europske države američko oružje direktno ili iz svojih zaliha prepuštaju Ukrajini pa kasnije nadoknađuju izvozom iz SAD-a.
Dok Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo pokazuju zajedništvo u obrambenim pitanjima, suradnja na polju migracija i mobilnosti nailazi na zapreke. Starmer inzistira na borbi protiv ilegalne migracije pri svakom susretu s liderima, pa tako i s Macronom i Merzom, no rezultati su zasad skromni.
Ujedinjeno Kraljevstvo traži od Njemačke da intenzivira progon krijumčarskih mreža, iako je okvir tog plana dogovoren još prošle godine. London očekuje da će potrebne izmjene njemačkog zakonodavstva biti dovršene do kraja godine.