NAKON što je vlada usvojila novi Zakon o trošarinama, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) izrazila je zadovoljstvo tom odlukom, ističući kako je Zakonom usvojena njezina inicijativa još iz 2013. Tako će prijevoznici prema, putem "instituta povrata trošarina", uštedjeti 240 milijuna u teretnom prijevozu (30.000 vozila) i 60 milijuna u putničkom prijevozu (5.000 vozila).
"Pohvaljujemo ovaj potez vlade koja je saslušala prijedloge HUP-a i pokazala razumijevanje za ovu tematiku te donijela odluku o rasterećenju cestovnih prijevoznika koje će u značajnoj mjeri pozitivno utjecati na poslodavce iz sektora prometa u Hrvatskoj. Ovaj potez vlade pravi je primjer pravilnog rješavanja problematike opterećenja gospodarstva“, izjavila je Ana Falak, direktorica HUP-Udruge prometa.
Poslodavci su podsjetili da je tema trošarina Ministarstvu financija predložena još 2013. prijedlogom HUP-Udruge prometa, a to je da se u Hrvatskoj uvede institut povrata trošarina na dizelsko gorivo, sukladno praksi brojnih država članica Europske unije. Uvođenje tog instituta "ima cilj izjednačavanje konkurentskih pozicija domaćih prijevoznika s prijevoznicima iz drugih država".
Uštede i veća konkurentnost za hrvatske prijevoznike
Taj institut će, tvrde u HUP-u, znatno podići konkurentnost hrvatskih prijevoznika na europskom i regionalnom nivou jer strani prijevoznici koji posluju u Hrvatskoj često posluju po povoljnijim uvjetima nego hrvatski.
"Pravom na povrat trošarine domaće prijevoznike stavlja se u povoljniji položaj, nego što je do sada bio slučaj. Prijevoznici iz pograničnih područja (npr. Slovenije) imali su pravo na povrat trošarine na dizelsko gorivo i stopu poreza na prijevoz putnika od 9,5 posto, dok hrvatski prijevoznici to pravo nisu imali, a stopa poreza za njih iznosi 25 posto“, rekla je Ana Falak.
Iznos povrata na 1000 litara bit će oko 80 eura, tj. 600-tinjak kuna. Mjera je značajna i za naftne kompanije jer očekuju povećanu nabavu goriva u Hrvatskoj. Povrat trošarine moći će dobiti svi prijevoznici, i strani i domaći koji gorivo nabavljaju u Hrvatskoj.