OVE je godine u nekim zagrebačkim školama i vrtićima obilježen Dan kruha, a na događaje su pozvani i katolički svećenici.
Na fotografiji objavljenoj na službenoj stranici jedne zagrebačke osnovne škole vidi se kako su neka djeca za vrijeme molitve klečala.
>> Ne želite da vam djeca kleče? Evo zašto religija mora van iz škola
>> Nisu im dosta škole, sad i vrtićku djecu maltretiraju blagoslovom kruha
SDP-ov saborski zastupnik i potpredsjednik Hrvatskog sabora Siniša Hajdaš Dončić postavio je vladi još prije mjesec dana tri pitanja u vezi s obilježavanjem Dana kruha u školama.
"Podržavate li praksu dovođenja svećenika u škole te obavljanje vjerskih obreda u prostorima škola i to za vrijeme trajanja redovne nastave?
Što kanite učiniti kako bi se u odgojno-obrazovnim institucijama spriječila praksa razdvajanja i diskriminacije učenika ovisno o njihovoj vjerskoj pripadnost te vjerska indoktrinacija djece koja nisu pripadnici većinske vjerske zajednice?
Je li Vam poznat sadržaj preporuke Pravobraniteljice za djecu vezan za navedenu problematiku upućen Ministarstvu znanosti i obrazovanja te što se čini kako bi se ta preporuka ispoštovala?", pitao je Hajdaš Dončić vladu.
"Svatko ima pravo na obrazovanje"
Vladin odgovor prenosimo u cijelosti:
"Prije svega željeli bismo istaknuti da sukladno članku 4. stavku 2. točki 10. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi svatko ima pravo na obrazovanje. Djeca imaju pravo na dotok informacija ili sadržaja utemeljenih na suvremenim znanstvenim i obrazovnim standardima važnim za potpun i skladan razvoj njihove osobnosti, a koje se prenose na objektivan, kritički i pluralistički način.
Zadaća je javnog školskog sustava da bude neutralan i uravnotežen te da omogući djetetu ostvarivanje tog prava. Također Vlada Republike Hrvatske naglašava da sukladno članku 28. Zakona, škole sve manifestacije, projekte i druge aktivnosti koje nisu obvezne, a koje mogu pridonijeti odgojno-obrazovnom radu mogu planirati školskim kurikulumom koji donosi školski odbor na prijedlog učiteljskog, odnosno nastavničkog vijeća. O uključivanju u aktivnosti koje se provode u školi odlučuje ravnatelj, a kada se radi o obilježavanju Dana kruha, navedena se aktivnost kao i druge manifestacije planira u dokumentima svake škole.
Nadalje, sukladno članku 137. Zakona, vijeće roditelja daje mišljenje o prijedlogu školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada, raspravlja o izvješćima ravnatelja o realizaciji školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada škole, razmatra pritužbe roditelja u svezi s odgojno-obrazovnim radom, predlaže mjere za unapređenje obrazovnog rada, predlaže svog člana školskog odbora te obavlja i druge poslove u skladu sa statutom škole", odgovorila je vlada.
"Škola je dužna brinuti se o sigurnosti učenika"
"Ujedno, Vlada Republike Hrvatske ističe da se školski kurikulum i godišnji plan i program objavljuju na mrežnim stranicama škole u skladu s propisima vezanim uz pravo na pristup informacijama i zaštitu osobnih podataka te su dostupni svakom roditelju i drugim zainteresiranim osobama.
Također napominjemo da je prilikom posljednjih izmjena i dopuna Zakona u članku 28. dodan stavak 6. kojim je propisano da je za sudjelovanje učenika u izbornim i fakultativnim predmetima, aktivnostima, modulima, programima i projektima koji nisu obvezni potrebno informirati roditelje i pribaviti njihovu pisanu suglasnost.
Nadalje, Vlada Republike Hrvatske je upoznata s Preporukama pravobraniteljice za djecu, od 26. rujna 2018. godine, vezano uz zaštitu prava i interesa djece u odgojnoobrazovnim ustanovama za školsku godinu 2018./2019., te ističe da prema preporukama koje je Ministarstvo znanosti i obrazovanja upućivalo školama, škole su dužne organizirati aktivnosti za učenike koji nisu uključeni u izbornu nastavu, a to znači i izbornu nastavu vjeronauka. U skladu s propisima, škola je dužna brinuti se o sigurnosti učenika", stoji u odgovoru vlade.