Papa ide na putovanje u četiri azijske zemlje: "Skoro je nacrtao novu kartu crkve"

Foto: EPA

Papa Franjo odlazi u ponedjeljak u posjet četirima otočnim državama jugoistočne Azije, na ambiciozno putovanje kako bi potaknuo globalnu akciju protiv klimatskih promjena koje bi moglo staviti na kušnju snagu 87-godišnjeg poglavara Katoličke crkve. Tijekom 12 dana od 2. do 13. rujna Franjo će proputovati gotovo 33.000 km kako bi posjetio Indoneziju, Papuu Novu Gvineju, Istočni Timor i Singapur.

Riječ je o najdužem Papinu putovanju, koji zbog bolova u koljenima i leđima redovito koristi invalidska kolica. Franjo se snažno zauzimao za Pariški klimatski sporazum iz 2015. Njegovi suradnici kažu da želi nastaviti sa svojim apelima vezanim uz opasnosti brzog zagrijavanja svijeta, a posebno podržati najranjivije.

Katastrofalne poplave, podizanje razine mora...

U zemljama na njegovoj turneji te opasnosti uključuju porast razine mora i sve jače i nepredvidive toplinske valove i tajfune. Džakarta, indonezijska prijestolnica kojom počinje putovanje, doživjela je katastrofalne poplave zadnjih godina i polako tone, što je natjeralo vladu da na Borneu izgradi novi glavni grad vrijedan 32 milijarde dolara. 

Predviđeno je da Franjo predvodi više od 40 događaja tijekom putovanja, a neki promatrači kažu da svojim planom puta želi pokazati da je još sposoban voditi Crkvu od 1,4 milijarde članova, unatoč svojim godinama i napadima lošeg zdravlja. 

"To je pokazivanje snage za papu Franju", rekao je Massimo Faggioli, talijanski profesor na Sveučilištu Villanova u Philadelphiji, koji je primijetio da ni jedan papa nije bio na turneji u inozemstvu u tako visokoj dobi.

Benedikt XVI., Franjin neposredni prethodnik, povukao se s dužnosti u 85. godini. Ivan Pavao II., koji je bolovao od Parkinsonove bolesti, zadnji je put posjetio inozemstvo u 84. Azijska će turneja biti Franjino 45. inozemno putovanje od njegova izbora u ožujku 2013.

"Franjo je skoro nacrtao novu kartu Crkve"

Papa često govori o pružanju ruke ljudima ili skupinama na marginama društva i dao je prednost putovanjima na mjesta koja nikad prije nije posjetio papa ili gdje su katolici mala manjina. Franjo je skoro nacrtao novu kartu Crkve, rekao je Faggioli. "Sada je to globalni katolicizam, Crkva koja nije samo globalno opsežnija, nego je uistinu globalizirana."

Na dnevnom redu je i obnovljeni poticaj za katoličko-muslimanski dijalog, koji je dugo bio prioritet Franje koji je 2019. postao prvi papa koji je posjetio Arapski poluotok. Papa će u svakoj od četiri zemlje održati službene susrete s političkim vlastima, diplomatima i lokalnim katolicima. Također će predvoditi misna slavlja na otvorenom u svim četirima zemljama.

Katolički dužnosnici općenito vide Aziju kao plodno tlo za širenje vjere, koja je doživjela pad u zapadnim zemljama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.