PAPA Franjo zatražio je danas oprost za zlo počinjeno nad domorodačkim stanovništvom u Kanadi, napose u internatima za indijansku djecu kojima je upravljala Katolička crkva, te je izrazio žaljenje zbog toga što su neki njezini članovi sudjelovali u politici uništavanja kulture domorodaca.
"Žao mi je. Molim oprost", rekao je Sveti Otac pred tisućama autohtonih stanovnika u Maskwacisu, na zapadu Kanade.
Govoreći o "razornoj pogrešci", priznao je odgovornost nekih članova Crkve u tom sustavu u kojemu su "djeca trpjela fizičko, verbalno, psihičko i duhovno zlostavljanje".
Papine riječi, prevođene na engleski, dočekane su burnim pljeskom.
Triput zatražio oprost
Papa Franjo je triput, "s osjećajem stida i jasno", zatražio oprost u tom prvom, veoma iščekivanom govoru koji je održao na španjolskom, na mjestu nekadašnjeg internata u Ermineskinu, u nazočnosti brojnih preživjelih i pripadnika domorodačkih zajednica (Prvih naroda, Metisa i Inuita).
"Mjesto na kojemu smo sada, čini da se u meni razliježe bolan krik, prigušen krik koji me prati posljednjih mjeseci", istaknuo je spomenuvši traume koje nose naraštaji prvih stanovnika i "rane koje još krvare".
Ovo nasilje, koje je istražno povjerenstvo ocijenilo "kulturnim genocidom", odnijelo je najmanje 6000 života od kraja 19. stoljeća do 1990-ih i poput udarnog vala zahvatilo nekoliko naraštaja, osobito nakon otkrića tisuća anonimnih trupala 2021.
"Politika asimilacije se završila sustavnom marginalizacijom autohtonih naroda (...) Vaš jezik i vaša kultura su nijekani i uništavani", istaknuo je Papa.
"Sjećanje na razorno iskustvo koje se događalo u rezidencijalnim školama pogađa nas, ogorčuje i boli, ali ono je nužno", rekao je.
Istaknuvši da treba njegovati sjećanje, 85-godišnji Papa rođen u Argentini, koji je u nedjelju doputovao u šestodnevni pohod Kanadi, rekao je da "traženje oprosta nije kraj, nego tek prvi korak na putu ozdravljenja".