Pale cijene nafte

Ilustracija: EPA

CIJENE nafte pale su danas na međunarodnim tržištima ispod 84 dolara jer je ubrzani tempo zapošljavanja u SAD-u raspirio bojazni da bi središnja banka mogla ponovo podići kamatne stope. Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 47 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 83.60 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1.74 dolara.

Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 55 centi nižoj cijeni, od 81.76 dolara. Jučer je zaključilo trgovanje u minusu 1.91 dolar. Trgovce su jučer uznemirile naznake slabljenja potražnje u SAD-u. Službeni podaci pokazali su da je opskrba benzinom, pokazatelj potražnje, pala u prošlom tjednu na najnižu razinu od početka godine.

Gospodarski rast bi mogao potaknuti podizanje kamatne stope

Zalihe benzina porasle su za 6.5 milijuna barela, pokazalo je vladino izvješće, možda dijelom i zbog obilnih oborina na sjeveroistoku SAD-a krajem rujna, rekao je Bob Yawger iz japanske banke Mizuho. Izvješće S&P Globala pokazalo je istodobno pad potražnje za uslugama u SAD-u u rujnu, nadovezujući se na naznake posustajanja aktivnosti u američkom gospodarstvu nakon oporavka tijekom ljeta.

Izgledi za najveće svjetsko gospodarstvo razvedrili su se danas nakon što je izvješće ministarstva rada pokazalo da su poslodavci u rujnu neto otvorili više od 300 tisuća radnih mjesta, za 50 posto više nego u kolovozu.

Podatak je izazvao podijeljene reakcije na tržištu nafte jer ubrzani gospodarski rast znači snažniju potražnju, ali bi istodobno mogao potaknuti središnju banku da ponovo podigne kamatne stope. 

Rusi ukinuli zabranu izvoza dizela

Dodatni je problem jači dolar koji koči potražnju kupaca s drugim valutama. Uteg cijenama bilo je i rusko ukidanje zabrane izvoza dizela koji se cjevovodima doprema do morskih luka, iako izvoznici mogu pribaviti dozvolu samo ako polovicu proizvodnje rezerviraju za domaću potrošnju.

Rusija je lani cjevovodima isporučila gotovo tri četvrtine od ukupno 35 milijuna tona izvezenog dizela. Značajniji pad cijena zakočili su odluka Saudijske Arabije i Rusije da će do kraja godine na tržišta plasirati 1.3 milijuna barela nafte dnevno i podatak o skoku putovanja u Kini za praznike u Zlatnom tjednu za čak 71.3 posto u odnosu na prošlu godinu i za 4.1 posto u odnosu na 2019.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak pojeftinio čak 3.84 dolara, na 88.51 dolar.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.