Ovo su najbolje zemlje za podizanje djece: Hrvatska bolja od nekih najbogatijih europskih država

Foto: Index

NOVO UNICEF-ovo izvješće donosi uvide o tome kako nejednakost utječe na djecu u visokorazvijenim zemljama.

Izvješće UNICEF-ova ureda za istraživanja "Pravednost za djecu: Pregled nejednakosti u bogatim zemljama" donosi podatke o 41 zemlji, među kojima su članice Europske unije i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj. Podaci pokazuju koliko djeca s dna ljestvice zaostaju za prosječnim vršnjacima. Izvješće prikazuje donje vrijednosti nejednakosti u prihodima, obrazovnom postignuću te samoprocjenama zdravlja i životnog zadovoljstva.

Na vrhu tablice, u svim kategorijama, nalazi se Danska, u kojoj je najmanja nejednakost među djecom. Izrael i Turska na dnu su tablice.

U pola zemalja koje su obuhvaćene Izvješćem više od 10 posto djece živi u kućanstvima s manje od 50 posto prosječnog dohotka, a u trećini zemalja taj je jaz narastao u razdoblju od 2008. do 2013. godine.

Nejednakost u vlastitoj percepciji zdravstvenih simptoma porasla je u većini zemalja između 2002. i 2014. godine. Unatoč tome došlo je do značajnog smanjenja u nejednakosti u tjelesnim aktivnostima te nezdravoj prehrani.

Nejednakost na dnu ljestvice također se smanjila u čitalačkim postignućima u većini zemalja.

U samoprocjeni zadovoljstva životom na skali od 1 do 10, srednja je vrijednost 8, međutim djeca na dnu distribucije zaostaju u odnosu na svoje vršnjake. U svim zemljama djevojke u dobi od 13 do 15 godina izražavaju manje zadovoljstvo životom od mladića.

U Hrvatskoj je nejednakost prema svim kriterijima manje zastupljena, pa se Hrvatska nalazi među najbolje pozicioniranim zemljama (12. na rang-listi od ukupno 41 zemlje). To znači da je razlika između djece na dnu ljestvice i djece koja se nalaze u prosjeku u odnosu na dohodak, obrazovanje, zdravlje i zadovoljstvo životom relativno mala. No u pokazateljima dohodovne nejednakosti i zadovoljstva životom djece u Hrvatskoj postoji prostor za razmatranje mjera koje bi znatnije utjecale na smanjenje razlike između prosjeka i 10% djece u najlošijoj poziciji.

UNICEF-ova rang lista zemlja u kojima je nejednakost djece najmanja:

1. Danska

2. Finska

3. Norveška

4. Švicarska

5. Austrija

6. Nizozemska

7. Irska

8. Estonija

9. Slovenija

10. Latvija

11. Češka

12. Hrvatska

13. Australija

14. Njemačka

15. Grčka

16. Mađarska

17. Ujedinjeno Kraljevstvo

18. SAD

19. Portugal

20. Island

21. Rumunjska

22. Španjolska

23. Švedska

24. Malta

25. Litva

26. Kanada

27. Poljska

28. Francuska

29. Belgija

30. Luksemburg

31. Slovačka

32. Italija

33. Bugarska

34. Turska

35. Izrael

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.