Erupcija Etne snimljena iz svemira, pogledajte

Foto: EU, Copernicus Sentinel-X

Jučer u 11:24 po lokalnom vremenu, najaktivniji europski vulkan Etna spektakularno je eruptirao, izbacivši gusti stup pepela i dima nekoliko kilometara u atmosferu.

Prema talijanskom Nacionalnom institutu za geofiziku i vulkanologiju (INGV), erupcija je počela iz jugoistočnog kratera, jednog od najaktivnijih vršnih otvora Etne posljednjih godina. Zabilježena je snažna strombolska aktivnost, izlijevanje lave i piroklastični tok – brzopokretna mješavina užarene lave, pepela i plinova.

Satelitski snimci pokazali lavu i pepeo

Samo nekoliko minuta nakon početka erupcije, satelit Copernicus Sentinel-2C snimio je područje. Prirodna kolorirana snimka jasno prikazuje gust oblak pepela iznad kratera, djelomično prekriven pirokumulusnim oblacima koji se pomiču prema zapadu, prema unutrašnjosti Sicilije.

Na lažno koloriranoj kompozitnoj snimci, koja koristi kanale kratkovalnog infracrvenog spektra, vidi se intenzivni termalni potpis aktivnih tokova lave koji se slijevaju prema dolini Valle del Bove, prirodnoj depresiji na istočnoj strani Etne u kojoj se često zadržava lava.

Ključna uloga satelitskog praćenja

Podaci iz programa Copernicus, kojim upravljaju Europska svemirska agencija (ESA) i Europska komisija, ključni su za praćenje vulkanske aktivnosti diljem svijeta, omogućujući procjenu rizika, potporu hitnim službama te praćenje dugoročnih promjena krajolika.

Za sada nije bilo izvještaja o ozlijeđenima ili značajnijim oštećenjima, ali lokalne vlasti su podigle razinu pripravnosti, a zračni promet u regiji nadzire se zbog potencijalne opasnosti od pepela.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.