10. listopada 1954. u Američki ured za patente stigao je Hrvat s otoka Brača koji je izumio vrlo jednostavnu stvar - kolotur za izvlačenje mreža. Mario Puratić stigao je trideset godina prije toga u SAD. Iselio je iz Hrvatske u potrazi za boljim životom, a njegov izum revolucionirao je ribarstvo.
Bračanin seli preko bare
Rođen je 1904. godine u Sumartinu na Braču u obitelji težaka i ribara, a odlučio je preseliti u SAD 1925. godine. Po dolasku radio je u jednoj čeličani, ali uskoro je dao otkaz i postao ribar u Brooklynu.
Ribarski posao bio je naporan i iscrpljujući. Puratića je najviše nerviralo to što je proces vađenja mreže iz mora bio zahtjevan i moralo ju je vaditi više ljudi. Zato je sredinom 50-ih izmislio mehanički kolotur za brzo i lako izvlačenje mreže iz mora te ga je nazvao Power Block. Patentirao ga je 1954., a zbog zasluga u ribarstvu 1975. godine proglašen je izumiteljem godine.
Iako su ga slavili u SAD-u, zapravo je u Kanadi bio najveća faca. Tamo je čak dospio na novčanicu od pet dolara, na kojoj se nalazila slika ribarskog broda s njegovim koloturom. Nakon toga nije stao te je do kraja života prijavio više od 20 izuma, od kojih su svi redom bili povezani s ribarskim alatom.
Ribički kolotur
Njegov mehanički kolotur sastoji se od posebno prilagođenog kolotura sa žlijebom obloženim gumom koji je zavješen na brodsku dizalicu. Prvi koloturi bili su pogonjeni brodskim vitlom i užetom, dok se danas rabe hidraulični sustavi koji omogućavaju daljinsko upravljanje, odnosno promjenu smjera i broja okretaja kolotura.
Prevlačenjem jednoga kraja mreže preko kolotura ona se izvlači na palubu uz minimalan ljudski rad. Tvrtka Marine Construction and Design Company iz Seattlea uključila se 1958. godine u proizvodnju i usavršavanje Puratićevog izuma. Za manje od deset godina Puratićev kolotur postao je neophodan dio svakog ribarskog broda na svijetu.