RUSKI borbeni avion ispalio je projektil na britanski špijunski avion koji je letio iznad Crnog mora u rujnu prošle godine, pokazuju povjerljiva izvješća američke obavještajne službe koja su nedavno procurila. New York Times piše da je incident bio puno ozbiljniji nego što se prvobitno prikazivalo i mogao je prerasti u ratni čin.
Dvojica američkih obrambenih dužnosnika tvrde da je ruski pilot krivo protumačio što mu govori radarski operater na zemlji i mislio je da ima dopuštenje pucati. Pilot je stoga pucao, ali projektil nije pravilno lansiran. Britanski ministar obrane Ben Wallace je u listopadu opisao incident kao "potencijalno opasan".
Jedan od dokumenata koji su procurili otkriva kako je ruski pilot 29. rujna "zamalo oborio" britanski avion. Rusko veleposlanstvo u Washingtonu odbilo je komentirati objavljene dokumente. Napetosti između promatračkih aviona iz SAD-a i drugih članica NATO-a te ruskih borbenih aviona iznad Crnog mora prisutne su već godinama, osobito nakon što je Rusija nezakonito anektirala Krim 2014. godine.
Britanski avion je prisluškivao komunikaciju Rusa
Razlog dodatne eskalacije je činjenica da se Ukrajina sve više oslanja na obavještajne podatke prikupljene sa Zapada kako bi odbila rusku invaziju. Ruski ratni avion je prošlog mjeseca udario američki nadzorni dron iznad Crnog mora i uzrokovao njegov pad u međunarodnim vodama. Radilo se o prvom poznatom fizičkom kontaktu ruske i američke vojske od početka rata u Ukrajini.
Dvojica američkih dužnosnika su potvrdila ozbiljnost incidenta iz rujna. Tvrde kako je došlo do bliskog susreta između dva ruska borbena aviona Su-27 i britanskog aviona RC-135 Rivet Joint. Riječ je o britanskom avionu koji često ima posadu od oko 30 ljudi i sposoban je presresti radiopromet.
Dužnosnici su rekli kako je britanski avion prisluškivao komunikaciju između ruskog radarskog kontrolora na zemlji i jednog od pilota ruskog Su-27. Naglasili su da se britanski Rivet Joint nalazio u međunarodnom zračnom prostoru blizu obale Krima. Navode da piloti ruskog aviona nisu bili u vizualnom dometu britanske patrole, ali su bili opremljeni projektilima.
Kremlj se branio da je došlo do tehničkog kvara
"Značajan dio sadržaja ovih izvješća je neistinit, manipuliran ili oboje. Snažno upozoravamo da nitko ne uzima istinitost ovih tvrdnji zdravo za gotovo i savjetujemo im da uzmu vremena kako bi ispitali izvor i svrhu takvih curenja", poručio je britanski ministar obrane.
Wallace je još u listopadu rekao kako je svoju zabrinutost nakon incidenta iznio ruskoj vojsci, uključujući i ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua. Tada je kazao kako je Kremlj tvrdio da je došlo do "tehničkog kvara" i da incident ne smatra namjernom eskalacijom od strane Rusa.
Britanci su nakon incidenta isprva obustavili nadzorne letove, ali su ih zatim ponovno pokrenuli uz pratnju borbenih aviona. Sada britanski Rivet Jointsi koji patroliraju iznad Crnog mora lete s najmanje jednim borbenim avionom Typhoonom.