Screenshot: Twitter
FRANCUSKI satirički magazin Charlie Hebdo u srijedu je, nakon najnovijih terorističkih napada u Španjolskoj, ponovo izazvao žestoke rasprave provokativnom naslovnicom na račun islama koja je ocijenjena "iznimno opasnom", prenose francuski mediji.
U najnovijem broju tjednika, čiji su zaposlenici ubijeni u islamističkom napadu 2015. godine, prikazani su ljudi kako leže na ulici u lokvi krvi nakon što ih je pregazio kombi, uz riječi "Islam, vječna religija mira".
"Naslovnica je uvredljiva, nasilna i potiče islamofobiju"
Vjeruje se da iza prošlotjednih napada u Barceloni i Cambrilsu, u kojima je ubijeno 15 ljudi, a preko 100 je ranjeno, stoje islamski ekstremisti marokanskog porijekla.
Kritičari tvrde da nova naslovnica vrijeđa cijelu religiju, koja ima 1,5 milijardi vjernika širom svijeta, sugerirajući da je ona u suštini nasilna te bi mogla potaknuti islamofobiju.
Međutim, neki vjernici nisu bili uvrijeđeni naslovnicom. Novinarka Sonia Mabrouk je na Twitteru objavila: "Volim islam koji me uči. Odričem se njegovog iskorištavanja od strane terorista. Poštujem slobodu svih karikaturista".
"Rasprave o ulozi islama u napadima su potpuno nestale"
Međutim, urednik Charlie Hebdoa Laurent "Riss" Sourisseau uzvraća da stručnjaci i političari izbjegavaju teška pitanja iz obzira prema umjerenim muslimanima koji poštuju zakone.
"Rasprave i pitanja o ulozi religije, pogotovo o ulozi islama, u ovom napadima potpuno su nestali", napisao je Sourisseau.
Duga povijest kontroverzi na račun svih religija
U siječnju 2015. dvojica napadača, braća i pristaša Al Kaide Said and Cherif Kouachi su u napadu na redakciju Charlie Hebdoa ubili 12 ljudi, među kojima devet novinara.
Charlie Hebdo ima podulju povijest izazivanja kontroverzi na račun svih religija. Godine 2006. islamske udruge su neuspješno pokušale spriječiti ponovno objavljivanje karikatura proroka Muhameda, koje je prethodno objavio danski list Jyllands-Posten pozivajući se na zakon o sprečavanju govora mržnje. Na naslovnici je tada uz karikaturu proroka Muhameda list bio preimenovan u "Charia Hebdo" (Šerijatski tjednik).