Prekinute veze između moždanih stanica ključan su problem kod niza neurodegenerativnih bolesti, uključujući Parkinsonovu bolest. Znanstvenici su sada predstavili inovativan način za popravak neuronskih veza u mozgu, nudeći novu nadu pacijentima, piše Science Alert.
Tim koji predvodi biologinja Sara De Vincentiis sa Sveučilišta u Pisi iskoristio je mini-mozgove uzgojene u laboratoriju kako bi testirao tehniku nazvanu 'nano-povlačenje'. Metoda koristi sićušne magnetske čestice kojima se upravlja pomoću magnetskih polja kako bi se aksoni, odnosno vezivna živčana vlakna, usmjerili i potaknuli na ponovno povezivanje.
Istraživači vjeruju da bi ovaj pristup, uz daljnji razvoj, mogao pomoći u obnovi nigrostrijatalnog puta – ključne veze za kontrolu motorike koja je oštećena kod osoba s Parkinsonovom bolešću. „Ova studija pokazuje potencijal nano-povlačenja kao nove tehnike za promicanje usmjerene obnove živčanih veza unutar središnjeg živčanog sustava“, navode znanstvenici u svom radu.
Parkinsonova bolest djelomično je posljedica oštećenja moždanih stanica koje proizvode dopamin. Iako je transplantacija tkiva koje proizvodi dopamin pokazala određeni uspjeh, nove stanice često se teško povezuju s postojećim moždanim tkivom. Nježno 'povlačenje' magnetskim česticama moglo bi riješiti taj problem i dovesti nas korak bliže učinkovitim terapijama.
Testiranja na mini-mozgovima pokazala su da 'nano-povlačenje' uspješno povećava duljinu aksona i usmjerava ih u pravom smjeru. Tehnika je također stanice učinila stabilnijima te potaknula stvaranje više ogranaka aksona i sinaptičkih vezikula, ključnih za izgradnju neuronskih veza.
Kao dodatnu prednost, istraživači ističu da su magnetske čestice korištene u eksperimentu već odobrene kao sigurne za upotrebu u medicinskim postupcima, poput magnetske rezonancije (MRI), te nisu uzrokovale nikakva oštećenja na laboratorijskim mini-mozgovima.
Iako lijek za Parkinsonovu bolest još uvijek ne postoji, znanost sve bolje razumije njezine uzroke i čimbenike rizika. Rad na pronalasku terapija koje mogu zaustaviti ili usporiti bolest se nastavlja, a velik dio fokusa, kao i u ovoj studiji, usmjeren je na zaštitu mozga od oštećenja i obnovu proizvodnje dopamina.
„Parkinsonova bolest je druga najčešća neurodegenerativna bolest povezana sa starenjem na globalnoj razini“, ističu istraživači, dodajući kako se broj oboljelih u posljednjih 25 godina udvostručio, uz alarmantne projekcije koje predviđaju 13 milijuna pacijenata do 2040. godine.