Njemački ministar unutarnjih poslova: Želimo vratiti tražitelje azila u Grčku

Foto: FAH

NJEMAČKA želi da se vrate europska pravila po kojima tražitelji azila moraju biti vraćeni u Grčku jer su ondje prvi put ušli na teritorij EU-a, rekao je u nedjelju njemački ministar unutarnjih poslova.

"Želio bih da se ponovno primjenjuje Dublinska konvencija... razgovarat ćemo o tome na sastanku europskih ministara unutarnjih poslova" kasnije u listopadu, rekao je ministar Thomas de Maiziere u razgovoru za grčki dnevnik Kathimerini.

Dublinska pravila određuju da je zemlja u kojoj azilant prvo uđe u EU odgovorna za obradu zahtjeva za azilom.

Prošle godine u Grčku je stiglo više od milijun migranata, od kojih je većina završila u Njemačkoj.

Dublinska pravila

Pravila predviđaju i da azilant mora biti vraćen u zemlju u koju je prvo stigao ako dođe u neku drugu članicu EU-a prije nego mu slučaj bude razmotren.

No ta pravila suspendirana su za Grčku 2011. nakon što je zemlja izgubila tužbu na Europskom sudu pravde koji je ocijenio da ne postupa na primjeren način s migrantima koji traže međunarodnu zaštitu.

"Od tada, EU je pružio značajnu pomoć, ne samo financijsku" Grčkoj da poboljša procedure prema azilantima, napominje njemački ministar.

De Maiziere je još u kolovozu zatražio da se vrate dublinska pravila, izazvavši prosvjede Atene.

U Grčkoj preko 60.000 izbjeglica

Grčka upozorava da se na njezinu teritoriju nalazi preko 60.000 izbjeglica i migranata blokiranih otkako su zemlje na tzv. balkanskoj ruti zatvorile granice.


No De Maiziere smatra da to ne znači da dublinska pravila ne treba vratiti, ukazujući na jačanje kritika u Njemačkoj zbog toga što se konvenciju ne primjenjuje.

Ministar, koji je nedavno smanjio broj azilanata koji su prošle godine stigli u Njemačku na 890.000 s prethodnom procijenjenih 1,1 milijuna, ponovio je da je Berlin spreman preuzeti svoj dio izbjeglica koji su stigli u Grčku i Italiju 2015. i 2016.

"Njemačka je spremna primiti do 500 ljudi na mjesec" iz dviju zemalja, rekao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.