Njemački mediji: Prosvjedi u Srbiji se mijenjaju. Moglo bi doći do napetosti

Foto: EPA, Profimedia, Cropix

Mediji na njemačkom jeziku iscrpno komentiraju velike vidovdanske prosvjede u Srbiji. Spontane blokade ulica u noći s nedjelje na ponedjeljak dogodile su se nakon što su novine već bile tiskane, piše Deutsche Welle.

Tabloid Bild u svom stilu naslovljuje: "Kao na rubu građanskog rata". O prosvjedima dalje piše: "Suzavac, šok-bombe, uhićenja, ozlijeđeni – a predsjednik igra šah", aludirajući na demonstrativnu objavu Aleksandra Vučića na Instagramu tijekom Vidovdanskih prosvjeda. Uz fotografiju sebe kraj šahovske ploče on je napisao da u trenucima opuštanja rado igra šah.

Ističe se da je Vučić odlučno odbio zahtjev za novim izborima koji su postavili studenti.

Ali zašto? Frankfurter Allgemeine Zeitung podsjeća da je Vučić ranije rado posezao za prijevremenim izborima kako bi produžio svoju vladavinu. "To što Vučić trenutačno očito ne očekuje takvu pobjedu pa se boji novih izbora može se ocijeniti kao djelomični uspjeh prosvjednog pokreta čiji su pokretači studenti", piše list.

"Predsjednik očito računa da će energija prosvjeda oslabiti do redovitog izbornog roka", navodi list. "Vučić se još uvijek može nadati da će se do tada posvađati nacionalistički i liberalno orijentirani protivnici njegove vlasti."

"Nada predsjednika da će višemjesečni prosvjed nestati djeluje uzaludno"

Slična pitanja razmatra i Neue Zürcher Zeitung, koji kao "besmislice" opisuje tvrdnje predsjednika da se prosvjedima upravlja iz inozemstva i da se planira "državni udar".

"Nada predsjednika da će višemjesečni prosvjed nestati djeluje uzaludno", piše list i ocjenjuje da stotine tisuća građana na ulicama pokazuju u koliku je nemilost pala Srpska napredna stranka. Zato Vučić i ne želi izbore, piše ciriški list.

"Iako kontrolira najvažnije medije, koristi državni aparat za izborni proces i podjarmljuje pravosuđe, Vučić više nije sasvim siguran u još jednu pobjedu svoje stranke", ocjenjuje švicarski dnevnik. "To je velik uspjeh studenata."

Nasilje na ulicama list za sada naziva "umjerenim", ali ono može promijeniti dinamiku prosvjeda. "Državni će mediji još otrovnije polemizirati i prikazivati studente kao teroriste i izdajnike. Sada i policijska represija djeluje bolje utemeljena. Uhićenja aktivista zbog navodnog rušenja državnog poretka bit će pojačana, a služe kao sredstvo zastrašivanja", prognozira Neue Zürcher Zeitung.

"U prvi plan izlazi nacionalistički ton"

Nakon toga list se bavi "opasnošću od podjela" unutar prosvjednog pokreta, navodeći kako sada u prvi plan izlazi "nacionalistički ton" – pozivi na "vraćanje Kosova" i "portreti vladike Nikolaja Velimirovića".

"To bi moglo dovesti do napetosti s progresivnim dijelom društva koji želi državu u kojoj su svi građani jednako tretirani, bez obzira na etničku i vjersku pripadnost."

I drugo, piše ciriški list, nakon sedam mjeseci blokada sve se više za riječ javljaju profesori i studenti koji se žele vratiti na nastavu i u redovne tokove.

"Studentski pokret pred sobom ima teške odluke kada je riječ o profilu i strategiji prosvjeda. Te bi odluke mogle potrajati jer je pokret strogo organiziran po principu izravne demokracije. To ga dijametralno razlikuje od njihova protivnika Aleksandra Vučića", zaključuje list.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.