OTKAKO je došao iz Europskog parlamenta i preuzeo HDZ te se (uspješno) kandidirao za premijera Hrvatske, Andreja Plenkovića prati fama kako mu je sve to samo usputna stanica za veliku briselsku karijeru, za koju se priprema cijeli život i koja je ostvarenje njegovih profesionalnih snova.
Plenković se rado hvali svojim dobrim kontaktima u Bruxellesu, rado objavljuje fotografije s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom s kojim se nalazi u bromansi, a da utjecaja ima dokazao je i nedavnim produžavanjem roka za trošenje europskih sredstava u obnovi od potresa. Hrvatska je prva članica EU kojoj je to odobreno, što je Plenkoviću formalno uspjelo pozivanjem na višu silu (force majeure), a vjerojatno zato što je jedan od snažnijih saveznika predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen.
O tome kako Plenković kotira u Europskoj pučkoj stranci (EPP), najvećoj političkoj grupaciji u Europskom parlamentu i EU, svjedoči i činjenica da je kongres EPP-a 2019. održan u Zagrebu.
Süddeutsche Zeitung: Plenković razmišlja o tome da se kandidira za šefa EPP-a
Plenković naravno uvijek demantira da mu je Bruxelles konačni cilj i da je u Hrvatsku došao privremeno da odredi jedan-dva premijerska mandata.
Ali onda njegovo ime iskoči među onima koji žele postati predsjednici EPP-a. Tako barem piše njemački list Süddeutsche Zeitung (SZ) u članku u kojem se bavi aktualnim sukobima unutar EPP-a.
"Hrvatski premijer Andrej Plenković navodno razmišlja o ulasku u utrku za predsjednika EPP-a, što bi njegov grčki kolega Kiriakos Micotakis trebao podržati", navodi SZ.
Članak se pak bavi odnosima unutar EPP-a, naročito u svjetlu činjenice da se na proljeće bira novi predsjednik.
EPP je izgubio najveće zvijezde
Njemački eurozastupnik i nekadašnji kandidat EPP-a za šefa Komisije Manfred Weber već je najavio interes za preuzimanje EPP-a nakon što se trenutačni šef Donald Tusk povuče s te pozicije kako bi se jače aktivirao u domaćoj, poljskoj politici.
EPP je u kratko vrijeme pretrpio dva značajna kadrovska gubitka: Angela Merkel je otišla u političku mirovinu nakon kraja četvrtog mandata, a donedavnog austrijskog premijera Sebastiana Kurza optužbe o korupciji nagnale su da se ostavi politike. Kurz je važio za veliku mladu nadu EPP-a, a sada su najutjecajniji premijeri unutar EPP-a Plenković i spomenuti Grk Micotakis.
Savez Plenkovića i Micotakisa
On je posjetio Zagreb 10. veljače, a u domaćim je medijima posjet najviše ostao zapamćen po blamaži službene prevoditeljice koja baš i nije na "ti" s grčkim jezikom.
>> Smijeh, zamuckivanje i potpitanja: Trebate čuti Plenkovića i prevoditeljicu grčkog
Prema službenim navodima, premijeri dviju zemalja članica EU razgovarali su o gospodarskoj, energetskoj i obrambenoj suradnji. Ali nije isključeno da su iza zatvorenih vrata razgovarali i o Plenkovićevoj potencijalnoj kandidaturi za predsjednika EPP-a, što bi najmanje odgovaralo Manfredu Weberu.
Problemi Manfreda Webera
Ovaj bavarski političar je zapravo na zalasku svoje karijere, jer nakon prošlih europskih izbora nije uspio postati predsjednik Europske komisije, čemu se nadao. Uspio je kao utjehu zadržati mjesto frakcije EPP-a u Europskom parlamentu, a sada bi želio i postati predsjednik EPP-a. Bez te pozicije Weber polako odlazi u političku povijest ili opskurnost, s obzirom na to da u Njemačkoj demokršćani više nisu na vlasti pa je i njemački utjecaj u EPP-u manji.
Zato Weberu ne odgovara nedavni sukob koji je imao s Micotakisom, u vezi njegovog napada na grčke novinare koje je nazvao "bandom". To je izazvalo burnu reakciju eurozastupnike Giorgosa Kircosa, koje je donedavno bio Micotakisov stranački kolega iz stranke Nova demokracija. Eurozastupnik Kircos je Micotakisa optužio da "želi orbanizirati Grčku", zbog premijerova neprijateljskog odnosa prema kritičnim medijima (što je očito još jedna stvar koja povezuje grčkog i hrvatskog premijera), a rezultat svega je da je Kircos izbačen iz Nove demokracije.
Mnogi u frakciji EPP-a zamjeraju Weberu što se nije zauzeo za frakcijskog kolegu Kircosa, ali kako piše Süddeutsche Zeitung, Weber želi ostati u dobrim odnosima s grčkim premijerom kako bi oslabio ili čak zaustavio moguću Plenkovićevu kandidaturu za šefa EPP-a.
Politico: Hrvatski premijer ima europske ambicije
Kako je prošle jeseni upozorio Politico, "party je gotov za EPP".
"Nakon skandala i izbornih poraza, najveća europska politička grupacija je pomalo izgubljena", konstatirao je Politico.
Politico je tada spominjao čak Micotakisa i Plenkovića kao moguće nove nade EPP-a.
"Dok se Grčka jedva smatra bastionom konzervativizma, pogotovo ne u njemačkom smislu riječi, smatra se da Mitsotakis ima određeni potencijal kao lučonoša EPP-a s obzirom na njegovu relativnu političku sigurnost (očekuje ga izbori tek 2023.) i njegov pozlaćeni životopis, koji uključuje diplomu s Harvarda. On također govori njemački i izuzetno je blizak potpredsjedniku Komisije Margaritisu Skinasu, koji je Grk i jedan od najutjecajnijih moćnih igrača EPP-a u Bruxellesu", pisao je Politico.
"Među ostalim konzervativnim čelnicima s ambicijama za cijeli kontinent je hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je sada u drugom mandatu", napomenuo je Politico.
"Ali to također ilustrira izazove stranke kada jedan od rijetkih kandidata, koji se smatraju odgovarajućim za to da vodi EPP na europskim izborima 2024., potječe iz zemlje koja još uvijek nije članica schengenskog područja ili zajedničke valute eura", istaknuo je Politico.
Zašto Plenković žuri s ulaskom Hrvatske u eurozonu?
S druge strane, svi znamo koja su dva ključna politička cilja Andreja Plenkovića: ulazak Hrvatske u Schengen i eurozonu. Potonje je premijer čak i ubrzao te bi Hrvati već od sljedeće godine trebali plaćati sve u eurima. Drugim riječima, time se jača Plenkovićeva pozicija unutar EPP-a, za slučaj da se odluči kandidirati kao protukandidat Weberu za šefa najveće europske stranačke obitelji.
U svakom slučaju i unatoč njegovim demantijima, teško je povjerovati da Plenković ne pikira na neku od ključnih pozicija u Europskoj uniji. Mjesto predsjednika Europske pučke stranke mu u tome samo može dodatno pomoći.