NATO je pohvalio planove koje je iznijela Njemačka za 80-postotno povećanje proračuna za obranu nazivajući ih "korakom u dobrom smjeru" i izrazivši želju da ta odluka smanji napetosti unutar saveza.
Njemačka kancelarka Angela Merkel obznanila je u srijedu u Bundestagu da je koalicijska vlada postigla dogovor o povećanju obrambenih troškova do razine 1,5 posto BDP-a do 2025.
Njemačka ministrica obrane Ursula van der Leyen potvrdila je u četvrtak u Bruxellesu taj cilj. "Sljedeće godine bit ćemo već na 1,3 posto BDP-a", istaknula je na novinskoj konferenciji uoči sastanka s kolegama u NATO-u.
"Raduje me što je Njemačka odustala od štednje i počela povećavati (proračun za obranu) te najavila da ga planira povećati 80 posto u sljedećih deset godina", izrazio je zadovoljstvo NATO-ov glavni tajnik Jens Stoltenberg.
"To je korak u dobrom smjeru", ocijenio je.
Njemačka će ipak ostati znatno ispod obveze koju je potpisalo 29 zemalja saveza o povećanju proračunskih sredstava za obranu do 2 posto BDP-a do 2024.
Raspodjela financijskog tereta je jedno od spornih pitanja između Sjedinjenih Država i Europljana. Predsjednik Donald Trump traži da sve NATO-ove zemlje poštuju svoje obveze i očekuje konkretne odluke na sljedećem summitu Sjevernoatlantskog saveza 11. i 12. lipnja u Bruxellesu.
"To je važno pitanje i predsjednik Trump čini vrlo velik pritisak", istaknuo je visokorangirani diplomat.
Ta je tema druge točke dnevnog reda prvog dana sastanka u Bruxellesu i američki ministar obrane Jim Mattis će sigurno upozoriti da Amerika gubi strpljenje.
NATO-ove zemlje su se obvezale i da će 20 posto svog proračuna izdvajati za kupnju vojne tehnike. Usto moraju povećati vojne kapacitete i sudjelovati u NATO-ovim operacijama.