NAKON nekoliko odgoda zbog zdravstvenih razloga danas se pred Županijskim sudom u Splitu nastavilo suđenje 26-godišnjem Filipu Zavadlavu, optuženom za tri teška ubojstva, zbog čega mu prijeti maksimalnih 50 godina zatvora.
Zavadlav, koji je i ovog puta u sudnici s pancirkom, danas nije htio iznositi svoju obranu pred sudom.
Vježbao pucanje iz kalašnjikova
Na današnjem suđenju pregledane su video i audio snimke iz mobitela Filipa Zavadlava. Na snimkama se moglo vidjeti Zavadlava kako izvan grada vježba pojedinačno i rafalno pucanje iz kalašnjikova. Gađao je metu koja je bila na metalnoj bačvi, a netko je cijelo to vrijeme snimao.
Osim tih snimki na sudu su prikazane i fotografije na kojima pozira s kalašnjikovom i poredanim streljivom na stolu.
Poruke bivšoj djevojci Mariji
Puštene su i videoporuke koje je slao bivšoj djevojci Mariji u Beograd. U njima joj govori o svom teškom stanju kroz koje je prolazio prije masakra te kako je voli i da želi s njom imati djecu. Obrana Filipa Zavadlava time želi dokazati loše psihičko stanje u kojem se nalazio uoči svog krvavog pohoda Splitom.
Zavadlav je 8. siječnja 2020. snimio videoporuku Mariji. Kroz plač govori: "Cili san u k***u, ovo neće završiti dobro. Ja san tija da imamo dicu, ja san na tebe mislija stalno."
Kazao joj je i da je poslušao sve što mu je rekla pa se pomirio s roditeljima, ali da je branio brata te da su i na njega "išli noževima".
Govori joj i kako mu je jako teško, da ne može više jer je u velikom stresu.
"Neće biti dobro, Marija, slomljen sam psihički", poručio je Zavadlav.
Ubojstva u Varošu zbila su se tri dana nakon toga.
Djevojku iz Srbije, kako je ranije pisala Slobodna Dalmacija, upoznao je na Hvaru. Radi se o djevojci starijoj od njega koja je radila kao stjuardesa. U nekoliko navrata bio je kod nje u Beogradu. Prijateljima i poznanicima pričao je kako je to žena koja će ga spasiti od ovakvog života. Na dan ubojstava Zavadlav je prijateljici rekao da ga je ostavila djevojka koja ga je jedina mogla razumjeti i spasiti.
Zavadlavu produljen istražni zatvor: "U zatvoru mi je dobro"
S obzirom na to da će za nekoliko dana isteći zakonski rok za Zavadlavov istražni zatvor, sudsko vijeće mu ga je nakon kraće pauze produljilo.
Prethodno je zamjenik županijskog državnog odvjetnika bio protiv ukidanja zatvora, a s njegovim se zahtjevom složio i sam Zavadlav, rekavši sudu "da mu je dobro u zatvoru" te da mu se istražni zatvor produlji.
Nakon što je završio dokazni postupak, Zavadlavov branitelj, zagrebački odvjetnik Branko Šerić, tražio je novo psihijatrijsko-psihologijsko vještačenje za svoga branjenika, što je sudsko vijeće odbilo.
Sutkinja Višnja Strinić optuženoga je pitala hoće li iznositi obranu, na što je kazao kako danas ne bi iznosio obranu, ali da bi se ta njegova odluka naknadno mogla promijeniti.
Završne riječi 19. veljače
Suđenje je odgođeno za 19. veljače kada bi se, nakon što se Zavadlav izjasni hoće li davati obranu, trebale održati završne riječi.
Šerić je nakon suđenja novinarima rekao kako i dalje smatra da je njegov prijedlog za novo vještačenje bio relevantan i objektivan jer su vještaci u svom nalazu i mišljenju imali neke kontradiktornosti, pogotovo u pisanom i usmenom nalazu koje su dali sudu.
"Nisam zadovoljan da se radi o bitno smanjenoj ubrojivosti, već i dalje tvrdim da je Filip bio neubrojiv, što smo se i danas mogli uvjeriti pregledom snimke u kojoj je potpuno rastrojen, a sve je to bilo prije njegova čina", rekao je.
"Vještaci nagađali da je Zavadlav čas bitno, čas smanjeno ubrojiv"
Ocijenio je da vještaci nisu egzaktno ni objektivno utvrdili stanje optuženoga, već su nagađali da je čas bitno, a čas smanjeno ubrojiv.
"Pitam se u kom je trenutku bio smanjeno, u kom bitno smanjeno ubrojiv, a kada neubrojiv", istaknuo je Šerić.
Pred zgradom suda bio je i otac Filipa Zavadlava koji je novinarima tek kratko rekao da ga jutros nisu željeli odmah pustiti u sudnicu da prati raspravu, već da su to napravili tek nakon nekoliko intervencija.
Podsjetimo, optužnica Županijskog državnog odvjetništva Filipa Zavadlava tereti da je 11. siječnja 2020. s 37 metaka iz automatske puške ubio Marina Bobana (24), Juricu Torlaka (38) i Marina Ožića Paića (25) koji su se u vrijeme ubojstva nalazili na dvama motociklima.
Osim za trostruko teško ubojstvo tereti ga se i za nedozvoljeno držanje oružja te općeopasnu radnju. Za ta kaznena djela zakonodavac predviđa maksimalnu zatvorsku kaznu u trajanju od 50 godina.
Predao se nekoliko sati nakon ubojstava, i to u kafiću nadomak zgrade policije. Prethodno je automatsku pušku odbacio u kontejner na cesti gdje je i pronađena.