Na što je Uljanik potrošio 855 milijuna kuna za koje je jamčila država?

Foto: Vlada, Duško Marušić/Pixsell

PREMIJER Andrej Plenković jučer je na sjednici vlade najavio kako će sve ugovore Uljanika koji se odnose na državna jamstva provjeriti DORH.

"Mi ćemo sve ugovore koji postoje o gradnji brodova, a koji se odnose na ova jamstva, provjeriti zajedno s Državnim odvjetništvom RH i detaljno ispitati njihove pravne posljedice te na taj način pokušati koliko je to moguće najbolje zaštititi interese Republike Hrvatske", kazao je premijer Plenković nakon što je ministar financija Zdravko Marić predstavio izvješće o Uljaniku.

Također, Vlada je zadužila Ministarstvo financija da poduzme sve potrebne radnje radi plaćanja obveza po protestiranim državnim jamstvima koja su odobrena društvima Uljanik Grupe kako bi se smanjio, odnosno izbjegao daljnji trošak kamata.

Sada je jasno i zašto će sve istražiti DORH.

Naime, kako stoji u Marićevom izvješću, gradnja velikog broja brodova nije ni započeta iako je Uljanik dobio novac za njihovu gradnju, a za ta sredstva je jamčila država.

Kako se može vidjeti u dokumentu, država je u jednom trenu izdala jamstva za 1.069 milijardi kuna, a čak 855 milijuna kuna nije utrošeno na brodove koji su se trebali izgraditi tim novcima. U izvješću se ne navodi na što je bio utrošen taj novac.

Bez kamata 4,3 milijardi kuna

Ukupna izloženost Republike Hrvatske po glavnici prema Uljanik Grupi na dan 15. listopada 2018. iznosi 4.292.105.949 kuna, izračunato po srednjem tečaju HNB-a. Iznos uključuje samo izloženost prema glavnici, odnosno ne uključuje naknade za raskid ugovora, neplaćene naknade po državnim jamstvima i kreditima i kamate, a za koje Republika Hrvatska također jamči u istom postotku kao i za jamstvo glavnice.

Ministarstvo financija dosad je zaprimilo pozive za plaćanje od strane banaka u iznosu od 1,1 milijardu kuna uvećano za kamate i naknade, kazao je Marić, dodavši da se zbog najave otkazivanja četiri broda očekuje uskoro i dodatni pozivi za plaćanje prema danim avansima 431 milijun kuna, uvećano za naknade i kamate.

Trenutno je dospjelo 364 milijuna kuna, za koje ministarstvo još nije zaprimilo pozive za plaćanje, ali banke su ih najavile, kazao je Marić.

"Kad se sve zbroji, Ministarstvo financija do kraja 2018. očekuje minimalna plaćanja u iznosu oko 2,35 milijardi kuna, sve uvećano za kamate i naknade. Navedeni iznos će se dodatno uvećati u slučaju daljnjih otkazivanja brodova. Banke su najavile potencijalna otkazivanja kredita koji još nisu dospjeli, ali su brodovi za koje su izdani krediti otkazani, pa postoji mogućnost poziva za plaćanje istih u ukupnom iznosu od 237 milijuna kuna", naveo je Marić.

Dodao je da će do kraja godine minimalno iz državnog proračuna biti plaćeno 2,349 milijardi kuna, a taj iznos može biti i veći.

Izvješće o Uljaniku by on Scribd

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.