NA ISTOKU Zagreba, samo nekoliko metara od kuća, škola i vrtića, građani su snimili čagljeve. Ogorčeni stanovnici Novog Jelkovca snimku čopora koji se u noćnim satima približava naselju poslali su RTL-u.
Kažu da je to problem na koji ukazuju godinama, a jedini koji ih mogu držati pod kontrolom su lovci, a njima su ruke vezane. Tvrde da se čagljevi množe preko svake mjere, a da im kvart postaje zvjerinjak...
"Tu je otprilike oko 11.000 stanovnika. Oni su zbilja ugroza i za djecu jer je tu s naše lijeve strane dječji vrtić, dolje niže je osnovna škola i tu je ispred nas Srednja škola Jelkovec“, rekla je predsjednica Udruge Novi Jelkovec Ana Nilić.
Odstrel je dopušten tijekom cijele godine, osim na ženke dok nose i podižu mlade. Lovci su u većini slučajeva nemoćni.
"Zakon o lovstvu ne daje mogućnost da mi recimo na ovom terenu 'puknemo' čaglja jer će nas odmah susjedi prijaviti jer je ograničenje 300 metara od naselja", objašnjava predsjednik lovačkog društva Priroda iz Sesveta Ivo Čižmek.
Stručnjaci: Čagljevi nisu opasni
Snimke iz Novog Jelkovca ne iznenađuju stručnjake. Za ljude, tvrde nisu opasni.
"Ako nije direktno ugrožen on će se približiti naselju i iskorištavat će i smeće od ljudi i sve što može. Vrlo sličan način ponašanja kao lisica“, tvrdi profesor na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Tomislav Gomerčić.
"Svaka divlja životinja može prenijeti bjesnoću, ali unazad gotovo 10 godina nije zabilježen niti jedan primjer bjesnoće, tako da možemo smatrati da imamo čistu populaciju i nema opasnosti od zaraze bjesnoćom“, kazala je Dijana Beneta, kuratorica za sisavce u Zoološkom vrtu.
Čagljevi su si dali maha i danas žive diljem zemlje - od Slavonije, preko sjevera do Dalmacije. Na istoku Zagreba, ako se ne pronađe rješenje, šale se stanovnici, uskoro bi mogli postati domaće životinje.