Mogu li dužnici nakon presude Vrhovnog suda zaista tužiti banke? Da, ali...

Goran Aleksić Foto: Hina/Duško Jarmaz/PIXSELL/Index

VRHOVNI sud posljednjih je dana donio dvije presude koje se odnose na kredite u švicarskim francima, u korist dužnika, no različita su tumačenja njihovih posljedica na buduće tužbe. Udruga Franak i saborski zastupnik Goran Aleksić pozivaju dužnike koji se smatraju oštećenima na podizanje tužbi, dok s druge strane Hrvatska udruga banaka kaže da se radi o pojedinačnim slučajevima te da oni koji bi se odlučili na tužbe moraju biti svjesni da se upuštaju u dugotrajne i neizvjesne procese.

Sud: Banka je bez uporišta u Zakonu mijenjala kamatne stope

U prvoj presudi objavljenoj 28. 3. Vrhovni sud utvrdio je da odluke banaka o promjenjivoj kamatnoj stopi na kredite u švicarskim francima nakon 1. siječnja 2013. do 1. siječnja 2014. nisu zakonite jer banke nisu uskladile "svoje poslovanje glede promjenjivih kamata" s odredbom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkim kreditima.

"Iako je banka sukladno Zakonu u svojoj ponudi korisnicima, za izmjenu ništetne odredbe, u skladu sa Zakonom, precizirala način određivanja promjenjive kamatne stope, ona je, ipak, bez uporišta u Zakonu, jednostrano, odredila kamatnu stopu višu od početno ugovorene kamatne stope", objavio je Vrhovni sud.

Dodaju da je time, po shvaćanju tog suda, naplatom kamate po stopi višoj od početno ugovorene, "dio imovine korisnika kredita bez pravne osnove prešao u imovinu banke pa osnovano korisnik kredita zahtijeva vraćanje tog iznosa".

Sud: Dužnici koji su konvertirali kredite mogu tražiti utvrđivanje ništetnosti ugovora

Uz to, 2. travnja objavljena je presuda u kojoj je Vrhovni sud Republike Hrvatske dao odgovor na pitanje gubi li sklapanjem dodatka ugovora o kreditu (konverzija kredita uz valutnu klauzulu u EUR) korisnik kredita pravni interes zahtijevati utvrđenje ništetnosti odredbi osnovnog ugovora o kreditu.

“Prema shvaćanju Vrhovnog suda Republike Hrvatske izraženom u ovoj odluci korisnica ima pravni interes i može tražiti utvrđenje ništetnosti pojedenih ugovornih odredbi kako bi na temelju toga ostvarila eventualna prava za koja smatra da joj pripadaju”, objavio je Vrhovni sud.

Ta presuda znači da svi korisnici kredita koji su imali ugovorene kredite u švicarskim francima i koji su ih konvertirali u euro kredite, bez obzira na to otplaćuju li ih još ili su zatvoreni, imaju pravni interes te imaju pravo tražiti sudsko utvrđenje ništetnosti kako bi na temelju toga tražili povrat svog novca.

Dodatnih 55 tisuća dužnika dobilo mogućnost tužbi

Ukupno je oko 125 dužnika imalo kredite u švicarskim francima, od toga je njih 70 tisuća već prije steklo pravo na tužbe, a 55 tisuća osoba koje su konvertirale kredite sada su dobile mogućnost tužbom zatražiti povrat preplaćenih iznosa.

Prema procjenama Gorana Aleksića, ako svi krenu na sudove i tuže, banke bi na kraju morale isplatiti više od 10 milijardi kuna preplaćenih iznosa.

S druge strane, Hrvatska udruga banaka, naravno, želi odvratiti dužnike od tužbi te tvrde da Udruga Franak i Aleksić obmanjuju javnost svojim istupima. Bankari kažu da se vrši pritisak na sudove te upozoravaju da bi eventualni postupci protiv njih mogli biti dugotrajni i skupi.

Hrvatska udruga banaka: Aleksić i Udruga Franak manipuliraju

“Hrvatska udruga banaka najoštrije osuđuje medijske nastupe saborskog zastupnika Gorana Aleksića i Udruge Franak, u kojima manipuliraju javnošću i pozivaju korisnike kredita na podnošenje tužbi protiv banaka, namjerno prešućujući da će ti postupci biti dugotrajni, složeni, neizvjesni i skupi.

Gotovo svakodnevne medijske objave pojedinačnih sudskih odluka u kojima se analiziraju određeni stavovi, redovito parcijalni i izvučeni iz konteksta, osim dodatnog pritiska na sudove, istovremeno omogućavaju da neke interesne skupine, pozivajući se na zaštitu potrošača, ostvaruju osobne koristi. Ostaje pitanje je li Udruga Franak spremna odgovarati za štetu koju bi potrošači mogli pretrpjeti u postupcima na koje ih Udruga Franak tako učestalo i gorljivo poziva.

Tako vrši se nedozvoljen pritisak na sudove o čemu su se ovih dana izjašnjavali i predstavnici pravosudne vlasti RH.

Još jednom ističemo da je Rješenjem Vrhovnog suda na koje se poziva Udruga Franak, postupak vraćen na ponovno odlučivanje prvostupanjskom sudu, ali time nije prejudiciran konačni ishod pojedinačnih postupaka.

Nužno je istaknuti da su sve konverzije kredita izvršene u skladu s obvezama banaka temeljem Zakona o potrošačkom kreditiranju. Hrvatske banke poštuju načela zaštite potrošača, no ukazuju da se mora poštivati vladavina prava i time ostvariti pravna sigurnost poslovanja, ne samo banaka nego i cjelokupnog gospodarstva”, objavila je Hrvatska udruga banaka.

Vrhovni sud nije rekao jesu li ugovori ništetni, već samo da o tome sudovi mogu odlučivati

Pravnik s kojim smo razgovarali kaže da je Vrhovni sud u svojoj posljednjoj odluci rekao da dužnici imaju pravo tražiti utvrđivanje ništetnosti pojedinih odredbi ugovora o kreditima.

Niži sudovi više ne bi trebali odbijati takve tužbe, ali isto tako napominje da Vrhovni sud nije ulazio u to jesu li ugovori ništetni ili nisu, već samo da sudovi o tome trebaju odlučivati, no ostaje neizvjesno kakve će biti presude.

U svakom slučaju, dodatnih 55 tisuća dužnika dobilo je šansu potražiti pravdu na sudu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.