Ministar Marić: Problem ovršenih i blokiranih nije nastao preko noći

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

U VLADI je danas održana konferencija za medije na temu ovrha na kojoj su sudjelovali ministri Ivan Malenica i Zdravko Marić te predstavnici Fine.

Ministar financija Zdravko Marić prvi se obratio novinarima.

"Jučerašnjim danom završio je moratorij na provedbu ovrha, danas je prvi radni dan. Pandemija covida-19 je, s obzirom na okolnosti, s epidemiološko-zdravstvenim izvorima i uzrocima imala reperkusije na gospodarsku situaciju. Vlada RH označila je očuvanje radnih mjesta i zaposlenosti kao prioritetni cilj, uz naravno očuvanje ljudi, života i zdravstva", kazao je ministar, prenosi N1.

"Preko 6 milijardi kuna isplaćeno je za travanj za plaće radnika, za nešto više od 600.000 radnika, a mjera je i nastavljena za djelatnosti koje su najugroženije, poput turizma i transporta. Preko 2,5 milijardi kuna završilo je u otpisu", dodao je ministar.

Jesu li uspjeli u svom naumu? 

Ministar Marić smatra da jesu, pa tako kaže kako "podaci najbolje govore o tome. Struktura i podaci o ukupnom broju nezaposlenih i zaposlenih i podaci o prosječnim plaćama govore u korist toga da je vlada adekvatno i na vrijeme reagirala", istaknuo je.

Istaknuo je kako problematika blokiranih i ovršenih građana nije nešto novo te je ona postojala i prije situacije s koronavirusom. Oko 20 posto duga je prema državi, kako središnjoj, tako i lokalnoj, a ostatak su dugovi za režije, telekomunikacije, pretplatu, itd.

"Odgoda ovrha nije značila oprost duga"

"Odgoda provedbe ovrha nije sama po sebi značila oprost duga. Prema trenutnim podacima kojima raspolaže Fina, kada je bio na snazi moratorij, u tih šest mjeseci zaprimljeno je oko 210.000 ovrha, a oko 170.000 u javnobilježničkim uredima. Kada zbrojimo jedan i drugi ukupan broj, on je manji nego u istom razdoblju prethodne godine kada je zaprimljeno 410.000 ovrha", kaže ministar.

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica kazao je kako je novi Ovršni zakon pušten u hitnu proceduru te je predstavio neke od novina u zakonu. Deložacije neće biti moguće u razdoblju od 1. studenog do 1. travnja, kazao je, i dodao kako će bitno biti smanjeni troškovi cjelokupnog postupka.

Kazao je kako su u protekla dva mjeseca svi napori Ministarstva pravosuđa i uprave bili usmjereni prema dva cilja - da se razbije ovršni val i izmjenama postojećeg Ovršnog zakona kako bi se popravio status dužnika, ali i vjerovnika.

Ilak: Moguće povećanje broja deblokiranih građana

Vinka Ilak, savjetnica Uprave Fine, rekla je da Fina nema interesa ostvariti dobit na ovrhama jer sva dobit ide u državni proračun.

"Mi imamo taj luksuz da ne moramo maksimizirati dobit, znači, možemo tamo gdje uvidimo da ima prostora i dalje ići u smanjivanje naknada, što nam je i cilj", rekla je Ilak.

Na pitanje koliko je danas pušteno novih ovršnih prijedloga preko Fine, odgovorila je da danas novi još nisu pušteni, i to iz razloga koji je nazvala optimističnim.

"Mi smo jutros u 10 sati imali povijesni najveći broj ikada zaprimljenih obavijesti o priljevu na račun građana. U podne smo imali za duplo premašen povijesni rekord, u 14 sati smo imali za 300 posto povijesni rekord u smislu dnevnog priljeva i još nećemo do kraja dana biti gotovi. To znači da na računima građana ima dovoljno sredstava, mi smo jako optimistični jer bi to moglo značiti da bi mogao biti povećan broj deblokiranih građana", rekla je Ilak.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.