IRAČANINU Aliju Basharu, kojeg se sumnjiči da je prije nekoliko tjedana silovao i ubio jednu četrnaestogodišnjakinju u njemačkom gradu Wiesbadenu, je večeras određen istražni zatvor, priopćila je policija savezne države Hessen.
20-togidišnji Bashar je ispitivan u nedjelju nakon što je noćas iz zatvora u iračkom Erbilu prebačen u Frankfurt. Nakon ubojstva 14-togodišnje Susanne Feldmann u noći s 22. na 23. svibnja migrant Ali Bashar je zajedno s obitelji pobjegao u Irak gdje su ga u petak ujutro, nakon raspisivanja međunarodne tjeralice, uhitile kurdske službe sigurnosti i u subotu izručile Njemačkoj.
Bashar, kojem je, kao i cijeloj njegovoj obitelji odbijen zahtjev za azilom u Njemačkoj, je u razgovoru s policijom u Iraku, a kako prenose njemački mediji, priznao ubojstvo Susanne Feldmann. On se branio pričom kako su kobne noći oboje bili pod utjecajem alkohola i droga te da je došlo do svađe. Nakon što je žrtva zaprijetila policijom, Bashar je u panici počinio ubojstvo, stoji u njegovoj izjavi.
Majka osumnjičenog je u razgovoru za Deutsche Welle također izjavila da je njezin sin bio pod utjecajem alkohola ta da se ne sjeća što se dogodilo u noći u kojoj je ubijena Suasanne Feldmann.
Osumnjičeni će vjerojatno biti smješten u muški dio zatvora u Frankfurtu umjesto, kako bi to bilo uobičajeno, u istražni zatvor za mlađe punoljetne u Wiesbadenu što je obrazloženo povećanom opasnošću od samoubojstva.
Ova verzija događaja se ne poklapa s izjavama jednog svjedoka iz izbjegličkog smještaja u Wiesbadenu u kojom je bila smještena obitelj Bashar koji je policiji ispričao kako mu je osumnjičeni opisao počinjeno ubojstvo.
Slučaj Bashara potaknuo je niz rasprava o odnosu prema migrantima u Njemačkoj te posebice postupku prema onim osobama kojima je odbijen zahtjev za azilom a koje unatoč tomu nisu protjerane. Obitelji Bashar je zahtjev odbijen još krajem 2016. ali se trenutno vodi žalbeni postupak.
Bashar nije protjeran unatoč brojnim sukobima sa zakonom u Njemačkoj. U jednom trenutku bio je osumnjičen i za silovanje jedne jedanaestogodišnjakinje u izbjegličkom smještaju.
U susjednom Mainzu, iz kojeg potječe Susanne Feldmann, preko vikenda su organizirani brojni prosvjedi upereni protiv migrantske politike savezne vlade Angele Merkel a novi prosvjedi inicijative „Pokreni nešto“ pod sloganom „Merkel mora otići“, su najavljeni i za ponedjeljak.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je na rubu G7 samita u Kanadi rekla kako je pogođena patnjom koja je nanesena obitelji žrtve.
Uhićen u Kurdistanu
Podsjetimo, dvadesetogodišnjak iz iračkog Kurdistana, sukladno njemačkim zakonima o zaštiti privatnosti identificiran kao Ali B., uhićen je ovaj tjedan u Kurdistanu. Tereti se za ubojstvo 14-godišnje Susanne koja je nestala 22. svibnja.
Djevojčica se nije vratila kući u Mainz nakon što je vrijeme provela u centru susjednoga grada Wiesbadena. Njezino tijelo je bilo sakriveno u četvrti grada Erbenheima gdje su živjeli Ali B. i njegova obitelj. Mladić je napustio Njemačku 31. svibnja, a nakon uhićenja priznao je ubojstvo djevojčice, potvrdio je kurdski dužnosnik.
"Čini se da su bili zajedno putovali i da je između njih izbila svađa. Djevojčica je pokušala nazvati policiju i to ga je navelo da je ubije", kazao je Tarik Ahmed, šef policije u kurdistanskoj pokrajini Duhok.
Taj slučaj izazvao je žestoke rasprave u Njemačkoj o nehajnom odnosu vlade prema pitanju imigracijske politike. U Njemačku je od migrantske krize 2015. ušlo više od milijun ljudi, pretežno iz Sirije, Afganistana i Iraka, a velik postotak čine mladi muškarci bez obitelji.