Meso istarskog boškarina dobilo oznaku izvornosti

Foto: PIXSELL/Srecko Niketic

NA inicijativu Hrvatske i Slovenije meso istarskog goveda boškarina upisano je u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, čime je taj proizvod dobio zaštitu na europskoj razini. "Meso istarskog goveda – boškarina / Meso istrskega goveda – boškarina" upisano je u registar proizvoda sa Zaštićenom oznakom izvornosti (ZOI), što je treći proizvod koji su zajedno zaštitile Hrvatska i Slovenija.

Nazivi proizvoda registrirani kao ZOI najsnažnije su povezani s mjestom proizvodnje. Riječ je o poljoprivrednim proizvodima i vinu kod kojih se postupak proizvodnje, prerade i priprema mora odvijati na određenom području.

"Meso istarskog goveda – boškarina" / "Meso istrskega goveda – boškarina" je svježe meso podvrgnuto kontroliranom postupku zrenja u trajanju od najmanje 15 dana, dobiveno od goveda izvorne pasmine istarsko govedo oteljenih u području istarskog poluotoka, unutar administrativnih granica Istarske županije i dijela Primorsko-goranske županije te na području slovenskog dijela Istre.

Prije boškarina Hrvatska i Slovenija su zajedno zaštitile istarski pršut i istarsko maslinovo ulje

Goveda su podvrgnuta standardnom postupku usmrćivanja i obrade trupa. Na tržište se može staviti kao svježi ili zamrznuti proizvod.

"Meso istarskog goveda – boškarina" / "Meso istrskega goveda – boškarina" je svijetloružičaste do tamnocrvene boje, umjereno prožeto intramuskularnim masnim tkivom, aromatično, ugodnog mirisa, punog karakterističnog okusa govedine, meko i sočno te kao takvo pogodno za pripremu različitih mesnih jela.

Prije boškarina Hrvatska i Slovenija su zajedno zaštitile istarski pršut i istarsko maslinovo ulje. U proceduri zaštite kod Europske komisije još su dvije zajedničke prijave Slovenije i Hrvatske - za istarski ovčji sir i istarski med.

Provedbena uredba Europske komisije upisana je u Službeni list EU-a 14. studenoga i stupa na snagu 20 dana nakon objave. Uredba je u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.