SUD Bosne i Hercegovine zasad neće izručiti Mamića, a odbijeno je i određivanje pritvora nekadašnjem Dinamovu čelniku Zdravku Mamiću, koji su dostavljeni po međunarodnoj tjeralici, nego je naložio oduzimanje putnih isprava i zabranu izlaska iz zemlje, dok je Mamić novinarima rekao kako se radi o politički motiviranome procesu protiv njega.
>> Završeno ročište u Sarajevu, Mamić se obratio javnosti: "BiH je moja nada"
Po izlasku iz suda BiH u kojemu se zadržao manje od sat vremena, Mamićev bosanskohercegovački branitelj Zdravko Rajić kazao je da je njegov klijent rekao kako posjeduje bosanskohercegovačko državljanstvo te se protivi izručenju u Hrvatsku. Nakon toga Sud BiH je odbio zahtjev za Mamićevim izručenjem, kao i određivanjem pritvora, što se automatski traži pri raspisivanju međunarodne tjeralice.
"Ne bih prognozirao što će biti. Nije automatizam po izručenju. Treba utvrditi je li se radilo o pravičnom suđenju u Hrvatskoj. Mamić nije uzeo ni lipe, ni kune od Hrvatske. Nema utaje poreza, nema ništa", rekao je odvjetnik Rajić.
Ponovio da nije oštetio proračun ni Dinamo, osječki sud nazvao 'zločinačkim'
Mamić je po izlasku iz Suda BiH bio vidno raspoloženiji od trenutka kada je stigao pred ovu pravosudnu instituciju. Opetovao je tvrdnje da nije oštetio državni proračun ni Dinamo.
"Ne možete u tim optužnicama pročitati da sam oštetio državni proračun ili utajio porez niti za jednu lipu. Ni Dinamo nije napisao da se osjeća oštećenim", rekao je Mamić. Pri tome je iznio optužbe kako se radi o politički motiviranome progonu.
"Hrvatski režim mi se navalio na leđa iz političkih razloga i to je politički montirani proces. Traži se moja eliminacija iz sportskog, čak i fizičkog života Republike Hrvatske", istaknuo je. Mamić je dodao kako mu je glavni cilj izbjeći osječki sud koji je po njemu "zločinački".
"Moj cilj da se suđenje ni meni niti svim okrivljenicima ne dogodi u Osijeku. To je zločinački sud koji radi po diktatu. Ucijenjen je od hrvatskih službi", rekao je tvrdeći da je bivši državni odvjetnik Dinko Cvitan svojedobno ucijenio sudsko vijeće da ga moraju osuditi u prvostupanjskom postupku na kaznu zatvora veću od pet godina.
Mamić: Vjerujem pravosuđu BiH
Upitan o tome kakav će biti sudbina zahtjeva o izručenju, Mamić je dodao kako vjeruje pravosuđu BiH te da ostaje u ovoj zemlji. Pri tome je naveo kako su ga u Hrvatskoj pravni autoriteti poput profesora Davora Derenčinovića i Jasne Omejec uvjeravali kako druga optužnica protiv njega pred Županijskim sudom u Osijeku neće biti potvrđena, no na kraju se to ipak dogodilo.
Po proceduri, Sud BiH je danas mogao odrediti ekstradicijski pritvor za Mamića po međunarodnoj tjeralici, no to nije učinio. Hrvatski ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković trebao bi uputiti zahtjev za izručenjem Mamića, nakon čega će se vlasti BiH o tome očitovati.
Sljedeći korak je određivanje rasprave pred Sudom BiH o meritumu zahtjeva hrvatskih vlasti za izručenjem na temelju kaznenog procesa koji se vodi pred Županijskim sudom u Osijeku.
Odvjetnik Rajić kazao je nakon ročišta kako nova optužnica ima preko 700 stranica. "Moramo je detaljno proučiti. Postupak zahtjeva detaljnu elaboraciju, tražit ćemo odgovarajući rok za pripremu obrane", rekao je Rajić.