POTRES jačine 5,5 po Richeru, osim građevinama, nanio je veliku štetu i zagrebačkim grobljima.
Na zagrebačkom groblju Mirogoj nadgrobne ploče i spomenici su oštećeni, a najveću su štetu pretrpjele arkade, arhitektonska ostavština poznatog arhitekta Hermanna Bolléa.
"Oštećeni su zidovi arkada s vanjske i unutarnje strane, oštećena je i crkva Krista Kralja. To su spomenici kulture nulte kategorije, oštećenja su znatna. Teško je dati procjenu koliko iznosi šteta u ovom trenutku jer to moraju učiniti stručnjaci. Ono što je ovoga časa izvjesno je da će obnova tih spomenika trajati dugo i biti zahtjevna. Uz to, oštećeno je, prema dosadašnjim procjenama, oko 6000 grobnica, spomenika i grobova na svim gradskim grobljima", rekao nam je Patrik Šegota, voditelj podružnice Gradska groblja.
Dodao je kako popucale ili urušene kamene i betonske ploče na groblju predstavljaju opasnost za sve posjetitelje.
U tijeku je popisivanje i snimanje te dokumentiranje fotografija svih oštećenja iz kojih će se onda vidjeti o kakvim se oštećenjima radi te će se te informacije staviti na web stranicu Gradskih groblja: www.gradskagroblja.hr.
Građanima će tako biti dostupna informacija o stanju groba ili grobnice njihovih pokojnika. Svaki grob bit će označen brojem i oznakom polja, zbog zaštite privatnosti.
Iz Gradskih groblja odgovorili su nam i na pitanje o naknadi štete za građane.
"Promjenom Zakonskih propisa iz područja osiguranja imovine 2016. godine Gradska groblja više nisu bila u mogućnosti ugovarati osiguranje u ime Korisnika grobova o čemu su pravodobno obaviješteni svi privatni Korisnici grobnih mjesta. Prema našim informacijama, dio Korisnika groblja samostalno je osigurao svoju imovinu kod osiguravajućih kuća čime su stekli uvjete za naknadu štete pričinjene potresom", poručio je Šegota.
Točna visina štete još nije poznata, a prema nekim procjenama navodno se radi o vrtoglavih 300 milijuna kuna.