KAKO su jučer izvijestili pojedini mediji, uslijed vladine odluke o zamrzavanju cijena - došlo je do nestašice šećera.
>>Neki dućani već su ograničili prodaju šećera. "Prodao sam tri puta više nego inače"
Podsjetimo, među proizvodima čija se cijena ograničava su ulje, brašno, šećer, svinjsko, pileće i miješano mljeveno meso, i to za više od 30 posto.
Prema vladinoj odluci, najviša maloprodajna cijena za kilogram bijelog kristal šećera sad iznosi 7.99 kuna. Kupci će tako proći 20 posto jeftinije.
Što se tiče ostalih cijena, recimo da najviša maloprodajna cijena za jestivo suncokretovo ulje po litri ne smije biti veća od 15.99 kuna, najviša maloprodajna cijena trajnog (UHT) mlijeka s 2.8 posto mliječne masti po litri ne smije biti viša od 7.39 kuna, a za svinjsku lopaticu bez kostiju najviša cijena utvrđuje se u iznosu od 24.99 kuna.
Jedan trgovački lanac ograničio kupovinu šećera
Ipak, u kontekstu nestašice govori se o šećeru jer se sada najviše kupuje. Trgovački lanac Boso stoga je prvi ograničio kupovinu šećera na dva kilograma po kupcu, a isto najavljuju i mnogi manji trgovci.
Kako je pisao Jutarnji list, vlada će pripremiti paket mjera pomoći za proizvođače koji tvrde kako bez njih ne mogu sniziti cijene osnovnih namirnica po kojima ih nabavljaju trgovci, ali sukladno vladinoj odluci moraju ograničiti cijene devet osnovnih namirnica.
Kako doznaje dnevnik, ministrica poljoprivrede Marija Vučković prekjučer se sastala s dijelom proizvođača te se obvezala da će u suradnji s ministarstvima gospodarstva i financija uputiti prijedloge pomoći proizvođačima do završetka ovog tjedna ili najkasnije početkom narednog tjedna.
Predsjednik Saveza udruga malih trgovaca Damir Aščić jučer je izjavio da mu je desetak članova javilo da povlače robu limitirane cijene iz prodaje. Što se tiče šećera, navodi kako se on inače u ovo doba prodaje u ogromnim količinama, istaknuvši da je sad potrošnja i narasla.
Aščić: Ako poslušamo vladu, kršimo zakon
Nazvali smo Aščića. Pitali smo ga je li se što od jučer promijenilo po ovom pitanju.
"Kupci su navalili na šećer, istina, ali problematična je sama ta uredba vlade. Cijene su to s negativnom trgovačkom maržom, niže od nabavne. To je protivno Zakonu o poštenoj trgovačkoj praksi.
Sad se nama događa jedan apsurd. Prvo, ako poslušamo vladu, kršimo zakon. Ne smijete prodavati s negativnom trgovačkom maržom, tako se opterećuje proračun, stvara nelojalna konkurencija itd.
Ako ne poslušamo vladu, kršimo tu uredbu o izjednačavanju cijena. Doduše, uredba vlade je niži akt od zakona. No, čini mi se da u vladi lijeva nije znala što radi desna", rekao je on.
"Pojedini dobavljači su počeli spuštati cijenu"
"Donijeli su naglu odluku, nije bilo vremena da se pripremimo i sad imamo to što imamo. Trgovci su radili tri stvari. Neki su povukli artikle s prodaje, neki su spustili cijenu, a neki su zadržali postojeće cijene i bili u prekršaju oko vladine uredbe", dodaje.
Ističe kako je podignuta bura u javnosti imala efekta.
"Reagirala je javnost, reagirala je struka. Evo, pojedini dobavljači su počeli spuštati cijenu. Kad su počeli oni, onda isto možemo i mi. To je jedino relevantno za kalkulaciju oko maloprodajne cijene. Vidjet ćemo što tu slijedi", navodi.
Pitamo ga jesu li prema njegovim saznanjima police zaista bili prazne kao što je izvijestio dio medija te je li se radilo samo o šećeru.
"Da, police nekih trgovina su bile prazne, ljudi su povećano kupovali, ali ne radi se samo o šećeru nego i o ulju i brašnu. Stvorena je panika. Nepotrebno je da se stvara panika zbog onoga tko bi trebao biti glas razuma, a to je vlada.
Naveo bih i kako se na zapadu oporezuju proizvodi koji sadrže bijeli šećer ili velike masnoće, a u nas se baš tim proizvodima ograničava cijena, ti proizvodi su od strateškog državnog interesa", rekao je.
Umirovljenici upozorili na umjetno kreiranu nestašicu
Inače, stranke umirovljenika, okupljene kao Umirovljenici zajedno, upozorile su na moguće umjetno kreiranu nestašicu proizvoda te zatvaranje malih dućana referirajući se na najave malih trgovaca da će iz ponude povući proizvode kojima je limitirana maloprodajna cijena.
"Je li moguće da će nakon paketa mjera neki trgovci iz ponude povući artikle kojima je vlada limitirala maloprodajnu cijenu? Ako se to dogodi, moglo bi doći do puno većih problema od samih cijena. Prijeti li nam možda umjetno kreirana nestašica ulja, brašna, mlijeka, svinjskog i pilećeg mesa?" pitaju Stranka umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno i Demokratska stranka umirovljenika.
Novotny: Intervencija u cijene je ekonomska besmislica
Uistinu, što ako dođe do umjetne nestašice? S tim smo se pitanjem obratili Damiru Novotnyju, koji smatra da to nije problem u priči.
"Jednostavno, temelj svega je da je ekonomska besmislica intervenirati u cijene. Tu se radi o razvoju ekonomskog sustava koji bi se trebao temeljiti prema tržišnoj ekonomiji, što je i hrvatsko ustavno opredjeljenje. Svako to zadiranje ima posljedice, stvara dublje probleme od problema rasta cijena", kaže.
Dodaje da vlada ionako intervencijama ne može zaustaviti inflaciju.
"To samo mogu kupci, koji mogu prestati kupovati proizvod po tim cijenama. Vlada treba intervenirati ako se radi o monopolističkim položajima, kao što imamo energetske kompanije koje koriste globalne političke nestabilnosti i rat kako bi ostvarile ekstra profit. Takav je Gazprom, zato i Europska komisija razmišlja o limitiranju cijena", rekao je.
"Ne može vlada odlučivati kako će izgledati polica trgovine"
Kaže da limitiranje cijena živežnih namirnica nije posao vlade.
"To je odnos dobavljača, trgovaca i kupaca. Kad se vlada tu miješa, onda se vraćamo prema planskoj ekonomiji. Sjećamo se odluke savezne vlade u 1980-ima da se kontroliraju cijene pa je došlo do nestašica jer proizvođač nije mogao opskrbiti tržište", ističe.
Stoga, što se tiče umjetne nestašice, Novotny je jasan:
"Tko mi može zabraniti da postavim ili mičem proizvod? Trgovac sam odlučuje. Ovu razliku netko mora platiti. Ako nešto košta 20 kuna, a prodaje se po cijeni od 10 kuna, tko će platiti razliku? Dakle, micanje proizvoda s polica je poslovna odluka. Ne može vlada odlučivati kako će izgledati polica trgovine", zaključio je Novotny.
U Srbiji se otimaju za šećer
Recimo i da je u Srbiji nestašica šećera, koja traje već tjednima. Viralna je postala i snimka iz jedne trgovine u Novom Pazaru, na kojoj se vidi kako se građani u trgovini doslovno otimaju za šećer.
"Daj mi jedan paket, Boga ti. Daj meni jedan paket", čuje se jedna žena na snimci. U mnogim trgovinama istaknute su molbe građanima da kupuju najviše pet kilograma šećera u jednoj kupovini.
Mediji su navodili i kako je srpski predsjednik Aleksandar Vučić pozvao i tajne službe da pokrenu posebnu istragu o uzrocima nestašice šećera, no rezultati te istrage još nisu poznati.
Srpski ekonomist: Mjere su politički popularne
Index je na ovu temu prošlog tjedna popričao sa srpskim ekonomistom Mihailom Gajićem, programskim direktorom istraživačke jedinice LIBEK-a.
>>Što se dogodilo Srbiji kad je ograničila cijene hrane? Nestašice
"Mjere su još na snazi i ne znamo kad će biti ukinute. Politički su popularne, to je stara šala da će mlijeko, brašno i šećer biti jeftini, samo da ih možda neće biti. Mjere su popularne jer većini intuitivno nije jasno da dolazi do nestašice kad su cijene ograničene. Oni vide samo da su cijene niže i misle da ih je država zaštitila od porasta cijena.
Prave mjere bi bile recimo povećanje socijalne pomoći ili mirovina, zaštititi ljudima prihode, a ovako se stvara samo to da cijelo tržište bude pogođeno. Jer zaštita standarda ide manje-više svima, pa to jeftinije mlijeko može i kupiti svatko, a ne oni kojima je ta niža cijena i potrebna", kaže on.