Prema riječima načelnika Općine Velika Ludina Dražena Pavlovića (HDZ), čini se da neće biti ništa od gradnje postrojenja za klanje i preradu peradi u tom mjestu u Sisačko-moslavačkoj županiji, koje ima nešto više od 2200 stanovnika.
Iza projekta stoji Ukrajinac Kosiuk, primao ga je i Plenković
Postrojenje je trebala izgraditi tvrtka Perutnina Ptuj iz Čakovca, koja pripada ukrajinskoj MHP grupi. Radi se o postrojenju uz koje je trebala biti i kafilerija, odnosno pogon za preradu životinjskih nusproizvoda, poput masnoća, kostiju, iznutrica i drugih ostataka iz klaonica, kao i skladište, kotlovnica, trafostanica, pročistač otpadnih voda itd.
Iza projekta stoji ukrajinski milijarder Yuriy Kosiuk, vlasnik grupacije MHP, kojeg se naziva i kraljem piletine. Radi se o jednom od pet najbogatijih Ukrajinaca.
Kosiuka je nedavno primio i premijer Andrej Plenković, kojem je Ukrajinac prezentirao svoje planove. Plenkoviću je predstavio detalje oko proizvodnog pogona za proizvodnju hrane za kućne ljubimce, koji će u blizini Zagreba početi s radom 2026. godine.
Što se tiče Moslavine, projekt u Velikoj Ludini tek je dio Kosiukovih ambicioznih planova. Cilj mu je, osim klaonice u Velikoj Ludini, izgraditi i više od 200 peradarnika, tvornicu stočne hrane, valionicu pilića i drugo na područjima Petrinje, Sunje, Martinske Vasi i Popovače. Cjelokupna vrijednost projekata je oko 500 milijuna eura.
Prema riječima Tugomira Majdaka, državnog tajnika Ministarstva poljoprivrede, "radi se o megaprojektu koji bi poželjela svaka članica Europske unije, ali je investitor odabrao baš Hrvatsku". No čini se da od dijela projekta koji se odnosi na Veliku Ludinu neće biti ništa s obzirom na to da su se mještani pobunili. Svoje stavove iznijeli su na javnoj raspravi o Studiji utjecaja na okoliš ovog projekta.
Mještani kažu da je projekt megalomanski
Tijekom burne rasprave, piše Radio Moslavina, iskazali su nezadovoljstvo ovim projektom, koji bi, među ostalim, u općini koja ima tek nešto više od 2200 stanovnika trebao omogućiti zaposlenje 1200 djelatnika, većinom iz trećih zemalja.
Dio mještana javio se Indexu na mail poručivši da se radi o megalomanskom projektu koji ih je zbunio i prestrašio. Navode da su kuće tek 35 metara udaljene od budućeg postrojenja.
"Studija navodi da će se za sprječavanje neugodnih mirisa i onečišćenja zraka u postrojenju koristiti razni pročistači i tehnike za filtriranje zraka, ali će njihova godišnja emisija CO2 i dalje iznositi više od 16.800 t (za usporedbu - ugljični otisak po stanovniku u ruralnom području je 1 do 2 tone CO2 godišnje, za cijelu općinu oko 5000 t CO2 godišnje).
Također valja spomenuti da je u Studiji navedeno da će se prva mjerenja kvalitete i onečišćenja zraka te razine buke provesti tek kad pogon počne s proizvodnjom. Mjerne stanice za onečišćenje koje bi trebalo postaviti nigdje u studiji nisu navedene", naveli su.
"Doći će strani radnici, to će nam promijeniti svakodnevicu"
Dodaju da su mještani iznimno zabrinuti i zbog plana da se "pročišćene" otpadne vode ispušta u obližnju rijeku Česmu.
"Kao benefit se navodi otvaranje 1200 radnih mjesta, za koje stanovništvo, koje je velikom većinom zaposleno, nema iskazanog interesa. To nas dovodi do vjerojatnog uvođenja 1200 stranih radnika u mjesto od 2283 stanovnika, čije bi dovođenje promijenilo svakodnevni život, infrastrukturu i kulturni identitet našeg mjesta", naglasili su.
Načelnik s investitorom imao dogovor o kupnji zemljišta, sad od toga odustaje
Građani su u velikoj mjeri potpisali i peticiju. Sve to očito je nagnalo općinskog načelnika Pavlovića da odustane od projekta. On je u srijedu trebao porazgovarati s mještanima o izgradnji postrojenja.
Indexu je odgovorio da neće biti ništa od sastanka jer odustaje od projekta. Na pitanje kako je moguće tek tako odustati, rekao nam je da jednostavno neće prodati zemljište. Poslao nam je i odgovor koji je objavio na svojem Facebooku.
Kaže da je odluka o odustajanju dogovorena na sastanku njega i predsjednika Općinskog vijeća s predstavnicima inicijative koja je protiv gradnje tvornice za klanje i preradu pilića. Pojašnjava da je Općina smatrala izgradnju dobrom prilikom za razvoj.
Dodaje da su projekt prezentirali u više navrata i da su reakcije bile pozitivne.
"U razgovoru s investitorima koji su više puta dolazili u općinu na sastanke stekao sam dojam da će tvornica biti primjerene veličine i održivih proizvodnih kapaciteta koji neće imati negativan utjecaj na kvalitetu života naših stanovnika. Govorilo se da će u tvornici raditi od 400 do 800 radnika.
Investitor je s općinom imao načelan dogovor da će moći kupiti na natječaju zemljište u poslovnoj zoni V. Ludina (južno od reciklažnog dvorišta) kada izradi idejni projekt i studiju utjecaja na okoliš. Nismo se previše bojali prevelike investicije jer do sada svi investitori koji su dolazili obećavali su više, a na kraju su uradili manje ili ništa.
I njega je zabrinuo dolazak stranih radnika
Nedavno je izrađena studija utjecaja koja je prikazala znatno veće gabarite koje bi tvornica imala te je tako, između ostalog, navedeno da bi u njoj radilo 1200 radnika! To i neki drugi navodi iz studije osobno su mene zabrinuli, ali su zabrinuli i ljude koji su bili prisutni na javnom uvidu i od tu je krenula lavina nezadovoljstva", navodi.
"Ako veliki broj stanovnika ne želi gradnju ove tvornice, ne vidim razloga da to dalje zagovaram. Meni osobno tvornica nije preveliki interes, vidio sam u tome javni interes za oživljavanje gospodarskih aktivnosti", napisao je i poručio kako se boji da se propušta velika prilika.
"Tvornica će se vjerojatno raditi negdje drugdje, neka druga sredina će ostvariti benefite, ali poštujem volju naroda i tvornice neće biti", poručio je. Index je i Perutninu Ptuj i MHP grupaciju pitao za komentar ovog zaokreta Općine Velika Ludina. Do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.