U ranim jutarnjim satima prošlog petka, kao i svakog dana, pedijatrica dr. Alaa al-Najjar oprostila se od svoje djece prije nego što je krenula na posao. Najmlađa, šestomjesečna Sayden, još je spavala. U Gazi, gdje danima ne prestaju izraelski napadi, Alaa je svaki dan s grčem odlazila iz doma, svjesna da svoju djecu ostavlja usred rata.
No nije imala izbora. Kao jedna od sve manjeg broja liječnika u Gazi, radila je u kompleksu bolnice Nasser u Kan Junisu i skrbila o ranjenoj djeci. Nije ni slutila da je to posljednji put da će vidjeti svoju djecu.
Samo nekoliko sati kasnije u tu istu bolnicu stigla su izgorjela tijela sedmero njezine djece, poginule u izraelskom zračnom napadu koji je srušio njihovu kuću. Tijela još dvoje djece, uključujući Sayden, ostala su pod ruševinama. Od desetero djece preživio je jedino 11-godišnji Adam, zajedno s ocem, liječnikom Hamdijem al-Najjarom. Oboje su teško ozlijeđeni.
"Ovo je jedna od najpotresnijih tragedija od početka sukoba", rekao je Mohammed Saqer, glavni medicinski tehničar bolnice Nasser. "Dogodilo se ženi koja je život posvetila spašavanju djece, a izgubila je vlastitu djecu u trenu – u vatri i tišini."
Alaa je na mjesto napada stigla dok su spasioci izvlačili tijelo njezine kćeri Revan. U suzama ih je molila da joj dopuste da je još jednom zagrli.
"Revanino tijelo bilo je potpuno izgorjelo, koža i meso potpuno uništeni", rekao je Hamdijev brat Ali al-Najjar (50). "Još uvijek nismo pronašli tijela najstarijeg dječaka Jahje (12) i bebe Sayden."
Ali je među prvima stigao na mjesto napada. "Čim sam čuo da je kuća bombardirana, krenuo sam jer sam znao da su unutra brat i djeca. Našao sam Adama kako leži prekriven čađom, odjeća mu je bila poderana, ali je bio živ. Brat je ležao s druge strane, teško ozlijeđen, krvario je iz glave i prsa, a ruka mu je bila otkinuta", rekao je.
S dvojicom preživjelih odmah je krenuo prema bolnici. Potom se vratio i počeo tragati za ostalom djecom.
"Nadali smo se da su neka tijela možda izletjela iz kuće. No onda se pojavilo prvo spaljeno tijelo. Nakon što smo ugasili vatru, pronašli smo ostale – izgorjela, unakažena", rekao je. Prema riječima osoblja bolnice, Alaa nije mogla prepoznati svoju djecu zbog težine opeklina. Njihova imena bila su: Jahja, Rakan, Ruslan, Jubran, Eva, Revan, Sayden, Lukman i Sidra.
Dr. Ahmed al-Farra, ravnatelj dječje bolnice u kompleksu Nasser, kazao je:
"Otišla je u mrtvačnicu, zagrlila ih, molila nad njima i čitala Kuran. Neke liječnice srušile su se od tuge i bijesa, ali Alaa je ostala sabrana. Nakon pokopa odmah se vratila k mužu i sinu da ih njeguje."
Alaa je opisana kao predana, tiha i etična liječnica koja je radila pod golemim pritiskom, liječila desetke pacijenata dnevno, a kod kuće skrbila o velikoj obitelji.
"Uvijek je bila zabrinuta za svoju djecu dok je radila. Kad je čula da je bombardirana kuća u četvrti Qizan al-Najjar, srce joj je odmah osjetilo da nešto nije u redu", rekao je dr. Farra.
U međuvremenu je došla provjeriti sina Adama i supruga Hamdija. "Suprug joj ima ozbiljne ozljede mozga i grudnog koša, na aparatima je za disanje. Sin je u nešto boljem stanju, ali i dalje ozbiljno ozlijeđen", rekao je Farra. Obitelj je, prema riječima kolega, planirala otići u Egipat i upisati djecu na Sveučilište Al-Azhar u Kairu. Djeca su imala i egipatsko državljanstvo.
Izraelske obrambene snage (IDF) šturo su komentirale incident: "Jučer je izraelski zrakoplov gađao više osumnjičenih osoba koje su djelovale iz objekta u blizini naših trupa u području Kan Junisa. Riječ je o ratnoj zoni. Prije početka operacija evakuirali smo civile. Tvrdnje o stradanju civila u postupku su provjere."
Dr. Farra zaključuje: "Jedina nada mi je da se imena ubijenih neće svesti samo na brojke. Stvoreni smo kao i svi drugi ljudi. Imamo pravo živjeti."
Izrael je posljednjih tjedana intenzivirao napade na Gazu kojoj prijeti i ogromna humanitarna kriza zbog gladi, a Izrael ne dozvoljava značajan ulazak pomoći u palestinsku enklavu. Od početka rata u Gazi nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael u kojem je ubijeno 1300 ljudi i nekoliko stotina zatočeno, u izraelskom bombardiranju Gaze poginulo je više od 50 tisuća ljudi, dobrim dijelom djece, žena i civila.