Foto: Hina, Die Welt
NJEMAČKI dnevni list Die Welt objavio je tekst predsjednika slovenskog parlamenta Milana Brgleza u svojstvu gosta komentatora pod naslovom “Granice: pravo ili prisila?”, u kojem se objašnjava slovenska pozicija u vezi s arbitražom o razgraničenju između Hrvatske i Slovenije. U istom se ujedno i efektivno lobira u njemačkoj javnosti za službeni stav Ljubljane.
Na početku komentara predsjednik slovenskog parlamenta Brglez naglašava važnost pravnog načela obveze poštivanja ugovora koje vrijedi kako u europskom tako i u nacionalnim pravima država članica EU-a. To je izvrstan način da se pridobije njemačku javnost na svoju stranu, s obzirom na njemački mentalitet u kojemu je poštivanje potpisanih ugovora i pravila jedna od najvećih vrijednosti.
Naglašavanje uloge europskih institucija u potpisivanju arbitražnog sporazuma
Brglez umješno povezuje i razvoje same Europske unije s poštivanjem potpisanih ugovora i sudskih odluka, čime implicira da je službeni stav Zagreba zapravo antieuropski. Naglašava se i da je pristanak obje zemlje da odu na arbitražu, “nakon uzaludnih višegodišnjih bilateralnih pokušaja rješavanja granične svađe”, postignut i zahvaljujući pomoći Europske komisije i drugih institucija EU-a, čime se lukavo implicira hrvatski izostanak poštovanja prema tim institucijama.
“S obzirom na to da su obje zemlje ratifikacijom arbitražnog sporazuma obavezne poštivati isti, moraju konačnu arbitražnu presudu i implementirati u praksi”, konstatira predsjednik slovenskog parlamenta za Die Welt i dodaje kako je presuda donesena u skladu s “međunarodnim pravom, pravednošću i temeljem dobrosusjedskih odnosa”.Osvrće se i na slovenske manipulacije u arbitražnom procesu te piše da one “nisu bile razlog da se arbitražni sporazum proglasi nevažećim niti da nepovratno naštete sudskom procesu”.
Hrvatska ucjenjuje, Slovenija poštuje međunarodno pravo i ugovore
“Osim toga se mora uzeti u obzir i neposredna povezanost između sklapanja sporazuma o arbitraži i ratifikacije hrvatskog sporazuma o članstvu u EU-u, koji se u pojedinim točkama izričito poziva na konačnu arbitražnu odluku. I zato je danas provedba te presude odlučujući test za snagu i opstanak slovenskog i hrvatskog pravnog poretka, pravnog poretka EU-a te međunarodnog prava kao zamjene za samovoljnu ucjenu“, završava svoj komentar za Die Welt Milan Brglez, pozicionirajući Hrvatsku tako u poziciju ucjenjivača, a Sloveniju kao članicu EU-a koja poštuje potpisane ugovore.
Sve u svemu, Brglezov je komentar vrhunski konstruiran tekst, koji lukavo Sloveniju predstavlja kao žrtvu hrvatske ucjene, iako je povijest hrvatskog pristupanja Europskoj uniji ključno obilježena baš ucjenama Slovenije. Hrvatsku se predstavlja i kao državu kojoj nije stalo do međunarodnog prava i vladavine zakona, što se izvrsno uklapa u određene klišeje o Hrvatskoj u EU.
Nažalost, s hrvatske strane odgovora nema. Die Welt bi nesumnjivo objavio, primjerice, odgovor predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, ali čini se da je to previše posla za bivšeg hrvatskog ministra vanjskih poslova.