KINESKI lunarni rover Yutu 2 (Zec od žada 2) naišao je na neobičan misterij na nama suprotnoj strani Mjeseca. Naime, na dnu jednog malog i nedavno nastalog udarnog kratera pronašao je nepoznatu svjetlucavu tvar koju je kineska svemirska agencija opisala kao "gel koji tajanstveno sjaji'', javlja Science Alert.
Premda kineski znanstvenici još nisu objavili o kakvoj se tvari točno radi, mnogi astrofizičari smatraju, prema znanstvenom portalu Space.com, da je rover naišao na staklo nastalo uslijed snažnog udara, nakon kojeg je i stvoren spomenuti krater.
Tvar se bojom, oblikom i teksturom razlikuje od okoliša
Znanstveni tim koji rukovodi roverom Yutu 2 pripremao se 28. srpnja, tri dana nakon početka dvotjednog lunarnog dana, da roveru zada instrukciju za "popodnevni odmor", odnosno proces kojim se štiti osjetljivi dio mehanike od pregrijavanja kad se Sunce nalazi izravno nad roverom.
No Yu Tianyi, član kineskog znanstvenog tima, primijetio je tijekom analize panorame koju je fotografirao Yutu 2 da se unutar kratera nalazi nešto neobično. Stoga su istraživači odlučili malo dulje rover držati “budnim“, okrećući ga pritom direktno prema središtu kratera kako bi imali bolji pogled na zanimljiv nalaz.
Ondje su ugledali blistavu tvar koja se svojom bojom, oblikom i teksturom razlikovala od okolnog regolita. Nisu, nažalost, objavili fotografije te tvari, ali sam krater u kojem je ona pronađena možete vidjeti na slici dolje.
Rover je nakon dodatne izvidnice kratera poslan na popodnevni odmor, a zatim je tijekom popodnevne sunčeve svjetlosti opet stavljen u akciju kako bi mogao što bolje istražiti neobičnu tvar. Tijekom tog perioda pregledao je krater pomoću spektrometra Visible and Near-Infrared Spectrometer (VNIS) koji analizira svjetlost što se odbija od raznih površina kako bi utvrdio njihov kemijski sastav.
Čekamo rezultate
Još nisu poznati rezultati analize spektrometrom, ali površina Mjeseca je prilično suho područje pa je vjerojatnije da je rover zapravo pronašao stvrdnuti rastaljen materijal nego ljepljivu tvar koja nalikuje gelu.
Yutu 2 je 7. kolovoza, za vrijeme Mjesečeve noći, ponovno stavljen na spavanje jer radi na solarnu energiju. Probudio se početkom sljedećeg lunarnog dana, 25. kolovoza, i nastavio put prema zapadu u potrazi za novim uzbudljivim otkrićima.
Sletio u ogroman krater
Podsjetimo, sonda Chang'e 4, s koje je na svoje istraživanje krenuo Yutu 2, sletjela je na samom početku ove godine u krater Von Karman unutar bazena Južni pol - Aitken (dio u plavoj boji na fotografiji) za koji se smatra da je nastao prilikom snažnog udara nekog drugog nebeskog tijela o površinu Mjeseca.
"Južni pol - Aitken (SPA) ima promjer veći od 2500 kilometara i dubok je oko 13 kilometara. Riječ je o jednom od najvećih udarnih kratera u Sunčevom sustavu te o najvećem, najdubljem i najstarijem bazenu na Mjesecu", rekao je za BBC Andrew Coates, profesor u Laboratoriju za svemirske znanosti Mullard.
S obzirom na to da je sletjela u krater Von Karman, sonda će moći proučavati mjesto na kojem je ogroman asteroid, promjera većeg od 500 kilometara, udario o površinu Mjeseca i stvorio bazen SPA.
Udarac je bio toliko silovit da je vjerojatno probio vanjski dio kore Mjeseca i istisnuo sadržaj iz njegova plašta koji bi još mogao biti prisutan na površini Mjeseca. Prikupljeni uzorci sadržaja plašta mogu znanstvenicima omogućiti bolji uvid u unutarnju strukturu i povijest nastanka našeg prirodnog satelita.