Dok se iščekuje iranski odgovor na sinoćnji izraelski napad, izraelski protuzračni štit bit će pod najvećim pritiskom dosad, a središnju ulogu gotovo sigurno imat će sustav Iron Dome, posebno razvijen za presretanje raketa kratkog dometa i drugih projektila koji ugrožavaju naseljena područja.
Iron Dome je postao operativan 2011. godine, a razvijen je kako bi Izrael imao brzu i preciznu obranu od raketa kratkog i vrlo kratkog dometa, poput onih koje lansiraju Hezbolah ili Hamas. Sustav se temelji na tri glavne komponente: radaru, zapovjednom centru i lanserima projektila.
Radar EL/M-2084 tipa AESA detektira dolazeće projektile, prati njihovu putanju i šalje podatke zapovjednom sustavu Battle Management & Weapon Control. Taj sustav analizira kretanje projektila i odlučuje hoće li presretanje biti pokrenuto, odnosno intervenira samo ako se procijeni da bi cilj mogao pogoditi naseljeno područje ili strateški važan objekt.
Zapovjedni centar povezan je s tri do četiri lansera projektila Tamir, od kojih svaki može nositi do 20 presretača – što znači da jedna baterija Iron Domea ima između 60 i 80 projektila spremnih za lansiranje.
Osim Iron Domea, Izrael ima i složeniji slojeviti sustav obrane, uključujući tzv. "Davidovu praćku" za obranu od projektila srednjeg dometa i Arrow 3, proturaketni sustav za presretanje balističkih projektila velikog dometa – upravo onaj koji je nedavno kupila i Njemačka.
U slučaju većeg napada – koji uključuje kombinaciju dronova, raketa i možda i balističkih projektila – očekuje se korištenje svih razina izraelske obrane, s Iron Domeom kao prvom linijom zaštite civilnog stanovništva.