Rak pluća drugi je najčešći oblik raka od kojeg obolijevaju muškarci i žene diljem SAD-a i Europe. Od te bolesti godišnje umire oko 500 tisuća ljudi, prenosi časopis Forbes.
Jedan od uzroka visoke stope mortaliteta kod ljudi s ovom dijagnozom je i taj što je zloglasni rak pluća bolest koja se u ranom stadiju izrazito teško dijagnosticira. U većini slučajeva oboljela osoba nema nikakvih simptoma, a do otkrića bolesti dolazi slučajno. Kod onih manje sretnih u trenutku otkrivanja bolesti, ona je obično uznapredovala.
Ova studija proučavala je može li se pse obučiti da pouzdano identificiraju pojedine promjenjive organske spojeve (VOC) koje se povezuje s prisutnošću raka pluća. Najnovije medicinske metode za otkrivanje tih komponenti generalno su nepouzdane, zbog velike mogućnosti međudjelovanja testnog agensa s ostacima duhanskog dima.
Obučavani psi navedeni su da pomirišu studijsku grupu koju su činili pacijenti oboljeli od raka pluća, oni koji boluju od kronične opstruktivne plućne bolesti kao i zdravi pojedinci. Psi su uspješno identificirali 71 slučaj raka pluća od mogućih 100. Također, točno su otkrili i 372 zdrava slučaja, od mogućih 400, što je 93-postotni uspjeh.
Zahvaljujući psima sada sa sigurnošću znamo da postoji neovisni stabilni indikator za rak pluća što je veliki napredak, a s druge strane dok medicinsko osoblje ne poboljša svoje metode dijagnosticiranja, psi u svoje životopise mogu dodati još jednu nevjerojatnu sposobnost.