Početak 20. stoljeća označava tehnološki napredak i pripremu raznih svjetskih vojski za idući veliki sukob. Centar zbivanja je još uvijek najbogatija regija na svijetu – Europa; no isto tako nove sile stižu na globalnu političku pozornicu. 1905. godine završava Rusko-japanski rat kada prvi put europska sila gubi od nekog azijskog naroda otvoren vojni sukob. Na današnji dan odigrala se ključna bitka u tom ratu – bitka kod Tsushime, a Rusi će nakon nje tražiti primirje.
Rusija i Japan u 20. stoljeću
Japan u kasnom 19. stoljeću prolazi kroz period vojnih i ekonomskih reformi, s naglaskom na velika ulaganja u vojsku, što će biti ključan dio Meiji restauracije. Glavna briga japanskih vlasti kad je u pitanju vanjska politika bile su upravo europske sile koje su podijelile svoje sfere interesa na Dalekom istoku. Ponosni Japanci nisu se dali zafrkavati – smatrali su da su dorasli europskim zemljama i da je sada vrijeme da počnu provoditi svoju volju.
Veliki japanski problem uvijek je bio osiguranje prirodnih resursa. Japan je otočna zemlja puna vulkana i planina siromašnih rudama, a mjesta za poljoprivredu bilo je malo. Upravo zato Japan namjerava proširiti svoj utjecaj u Koreji i Mandžuriji.
Rusko Carstvo ulazi u 20. stoljeće kompletno zaostalo u usporedbi s drugim europskim silama. Ruski carevi vladaju autokratski te zanemaruju provođenje ekonomskih i društvenih reformi koje bi modernizirale zemlju. Car Nikola suočen je s društvenim nemirima i treba mu nekakva pobjeda da bi popravio svoju reputaciju. Na istoku zemlje javlja se potreba za južnijom lukom, onom koja će tijekom cijele godine biti povoljna za plovidbu.
Rusko-japanski rat 1904.-1905.
Japanska vlada odlučila je iznenaditi Ruse te je napala njihovu istočnu flotu u Port Arthuru. 1904. godina bila je ispunjena nizom bitaka koje su sve od reda završavale japanskom pobjedom. Japanci nisu samo pobjeđivali u pomorskim bitkama već i u onim kopnenim. U bitkama kod rijeke Yalu i kod grada Liaoyanga Japanci su natjerali Ruse na bijeg i predaju strateški važnih lokacija.
1905. godine ruska vlast odlučuje poslati svoju baltičku flotu na istok. Mornarica je prošla dugačak put oko Afrike i Indijskog oceana da bi došla do Koreje. Blizu otočića Tsushime, 27. i 28. svibnja 1905. odigrala se ključna pomorska bitka u kojoj su Japanci presreli nadolazeću baltičku flotu i zadali Rusiji konačan poraz koji će ih natjerati na sklapanje mira.
Potopljena je gotovo cijela baltička flota: od četrdesetak brodova ostalo je samo deset, premda je većina gadno oštećena i stacionirana u lukama na duži period radi reparacija. Umrlo je preko pet tisuća pripadnika ruske vojske, a još toliko ih je zarobljeno. Japan osvaja prevlast nad Korejom i Mandžurijom, a isto tako okupira južni dio Sahalina, koji od tada dijeli s Rusijom.
Sahalin će u potpunosti preuzeti Sovjetski Savez nakon Drugog svjetskog rata, a taj teritorij ostaje predmetom spora između ove dvije države sve do danas.
Nakon rata Rusiju zahvaćaju još veći nemiri koji rezultiraju Prvom ruskom revolucijom 1905., a Japan shvaća da je dorastao europskim silama te počinje kreirati svoju imperijalističku politiku koja će kulminirati u Drugom svjetskom ratu.