Tajvan je možda bez prevelike buke postao jedan od najvažnijih pomagača ukrajinskih zračnih snaga. Bivši dužnosnik Pentagona Tony Hu kaže kako je Tajvan ukrajinskim zračnim snagama donirao svoje viškove raketnih bacača HAWK.
Hu je to izjavio na YouTube kanalu RJ War Room, a čini se kako njegove riječi potvrđuju izvještaje iz 2023. godine. U njima se navodilo kako su Tajvan i Ukrajina, uz posredovanje SAD-a, ostvarili suradnju po pitanju zračne obrane. Tajvanski projektili MIM-23 HAWK (Homing All-the-Way Killer), kao i bacači i radari, Ukrajini su stigli uz isporuke istih sustava od SAD-a i Španjolske, piše Forbes.
Ukrajina tako može rasporediti možda i do 15 ovih bacača. Zračne snage u rat su ušle s oko 50 bacača – uglavnom iz sovjetskih vremena – a otada je mnoge od njih zamijenila modernijim zapadnim sustavima, uključujući američke Patriote.
Tiha, ali značajna podrška
Ako pretpostavimo da je ukupna ukrajinska struktura protuzračne obrane ostala na otprilike istoj razini (ako oduzmemo ratne gubitke i nadodamo doniranu opremu), sustavi HAWK možda čine čak trećinu čitave strukture. Tajvan nije glasan u svojoj podršci prema Ukrajini, ali to ga ne čini ništa manje značajnim.
HAWK ima više od 60 godina, ali je jednostavan, pouzdan, iznimno pokretljiv, lako ga je nadograditi i solidan je u borbi protiv sporijih dronova, krstarećih raketa i letjelica s posadom. Uz to, projektili su kompatibilni s još jednim, nešto modernijim sustavom protuzračne obrane koji koristi Ukrajina, NASAMS-om.
Moguće je kako su još u ljeto 2023. godine dužnosnici SAD-a počeli pregovore s kolegama u Tajvanu za kupnju desetak sustava HAWK koje su tajvanske snage počele postepeno zamjenjivati lokalnim sustavima i NASAMS-ima 2015. godine.
Važnost diverzifikacije sustava
U to vrijeme je velika isporuka sustava HAWK Kijevu trebala pomoći riješiti veliku krizu: nestašicu zaliha za sovjetske sustave S-300 i Buk. Otada je Ukrajina diverzificirala svoju mrežu protuzračne obrane integriranjem velikog niza stranih projektila, lansera i radara.
Ta diverzifikacija je ključna. Što više različitih sustava Ukrajina ima, to se može okrenuti većem broju zaliha i sustava proizvodnje za nadomještanje potrošenih projektila. Deseci zemalja koriste (ili su koristile) sustave HAWK. Ukrajina bi trebala moći nabavljati stotine ovih projektila, sa ili bez izravne pomoći SAD-a.
HAWK nije jednako dobar kao najbolji ukrajinski sustavi, američki Patrioti. Najveća mana im je što su osjetljivi na ometanje. Ukrajini bi jako pomoglo da stare projektile i sustave integrira sa superiornim radarima iz novijih NASAMS-a.