Ušli su u savez s Hitlerom kako bi dobili dio Hrvatske. Nisu uspjeli

Na današnji dan 1940. godine Mađarska je potpisala Trojni pakt i time stala na stranu sila Osovine u Drugom svjetskom ratu. Mađarski vođa Miklos Horthy bio je sklon nacističkom režimu, a javnost je smatrala da će pristupanjem paktu Mađarska moći vratiti neke teritorije koje je izgubila nakon Prvog svjetskog rata. Među ostalim, Mađari su smatrali da su im dijelovi današnje Hrvatske oteti.

Trojni pakt bio je najvažniji vojni savez koji je predvodio Hitler. Potpisale su ga Njemačka, Italija i Japan u rujnu 1940. godine kada je Drugi svjetski rat već bio u punom jeku.

Njegovo prvo proširenje dogodilo se baš s Mađarskom, a uskoro su pristupile i neke druge zemlje poput Rumunjske, Bugarske, Slovačke i Jugoslavije. U slučaju Jugoslavije, potpisivanje ugovora rezultiralo je državnim udarom i posljedično okupacijom zemlje, što je postavilo temelje za davanjem vlasti fašistima iz Hrvatske.

Mađarska kao nacistička saveznica

Kad je u pitanju Mađarska, vojska te zemlje sudjelovala je u okupaciji Jugoslavije te slala ljude u Hitleru invaziju Sovjetskog Saveza. Mađarska je isto tako vršila pritisak na Rumunjsku da joj prepusti teritorije u Transilvaniji, gdje su živjeli Mađari.

Premda je Rumunjska pristupila Paktu tri dana nakon Mađarske, primarno radi straha od sovjetske invazije, Hitler se umiješao kako bi dao Mađarskoj traženi teritorij. Rumunjsku su raskomadali njezini nominalni saveznici.

Situacija u Mađarskoj bila je relativno stabilna sve do 1944. godine. Horthy je proveo progon Židova u svojoj zemlji i deportirao ih u koncentracijske logore na sjeveru. Smatrao je da će u novom svijetu Mađarska ponovo postati relevantna sila, a on biti novi Lajos Kossuth i ući u povijest.

Miklos Horthy

Nakon poraza nacista u Rusiji, vodstvo pokušava pregovarati sa Saveznicima

Međutim, od 1943. godine počinje sovjetska kontraofenziva kada upadaju u okupirana područja na istoku Europe i oslobađaju razne narode od nacista. Horthy shvaća kako možda ipak neće postati mađarski velikan pa nastoji spasiti što se može. Započinje tajne pregovore sa Saveznicima kako bi promijenio strane u ratu, no taj su plan otkrili nacisti pa su ga ubrzo smijenili.

Okupirali su zemlju i postavili svoju vojsku kako bi se obranili od sovjetske navale. Deportacije Židova tada postaju masovne, a u zemlji je vladao strah od novih krvoprolića.

Uništeni snovi o restauraciji stare Mađarske

Unatoč okupaciji Mađarske, nacisti su se morali povući iz Mađarske do veljače 1945. godine. Tada završava bitka za Budimpeštu u kojoj su Sovjeti ostvarili pobjedu. U toj bici pomogle su im posebne jedinice poslane iz Bukurešta, koje je vodstvo iz Bukurešta poslalo bez puno oklijevanja.

Mađarska je nakon ratovanja postala sovjetska marionetska država. Dogodila se još jedna smjena te su postavljeni na čelo ljudi odani Moskvi. Takva situacija potrajala je sve do sredine 1950-ih, kada se dogodila revolucija koju su ugušili Sovjeti.

Mađarska je u Drugi svjetski rat ušla nadajući se da će, kao i Njemačka, poništiti odluke donesene u Versaillesu 1919. godine. Taj rat je izgubila te su potvrđene granice iz Trianona, a snovi o restauriranoj Mađarskoj uništeni.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.