Javio se i Đapić, pokušava uhvatiti nešto političkih poena na migrantima

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

PREDSJEDNIK Demokratskog saveza nacionalne obnove (DESNO) Anto Đapić ocijenio je danas kako Marakeška deklaracija nije temeljno pitanje hrvatske politike prema migrantima, nego "činjenica da hrvatska politika uopće nema postavljenu čvrstu strategiju oko ovog problema koji trese cijelu Europsku uniju".

Za Đapića je sukob između Kolinde i Plenkovića ''fingiran i prenapuhan''

Kako je rekao na konferenciji za novinare u Osijeku, „fingiran i prenapuhan” je sukob oko te deklaracije između Pantovčaka i Banskih dvora - predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i premijera Andreja Plenkovića.

Ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić jučer je izrazila iznenađenje najavom da hrvatska predsjednica neće biti na konferenciji u Marakešu gdje bi sporazum trebao biti potvrđen, a iz Ureda predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović odgovoreno je da ona pozdravlja završetak pregovora o tzv. Marakeškom sporazumu o zakonitim migracijama, ali je odlučila da neće otputovati na njegovo potvrđivanje u Maroko te da je o tome Ministarstvo vanjskih i europskih poslova bilo informirano.

Pejčinović tvrdi da se neće povećati priljev migranta

Pejčinović je ustvrdila da će tzv. Marakeški sporazum, odnosno Globalni kompakt o sigurnim, uređenim i zakoniti migracijama, unaprijediti suradnju država po pitanju regularnih migracija, a ne povećati priljev migranata kako to sugerira hrvatska krajnja desnica.

Govoreći o tom sporazumu, Đapić je upozorio kako zemlje članice EU okupljene u Višegradskoj skupini rezolutno odbacuju politiku koja je dovela do eskalacije problema u glavnom sidru EU - u Njemačkoj. „Hrvatska mora prestati slijediti propalu politiku Angele Merkel po ovome pitanju i definirati svoju nacionalnu strategiju”, ocijenio je.

DESNO problem vidi u mjesečnim naknadama za migrante

Dodao je kako je neshvatljiva benevolentnost prema događajima u BiH u koju dnevno ulazi oko 200 migranata. „Umjesto da se svi državni resursi podignu na najvišu razinu obrane od te velike prijetnje na strateške interese hrvatskoga naroda, Hrvatska je izložena neshvatljivim eskapadama i porukama visokih državnih službenika. Pučka pravobraniteljica Lora Vidović otvoreno zagovara odustajanje od elementarnih načela djelovanja države”, izjavio je Đapić.

DESNO kao drugi velik problem vidi predstavljanje mjere za osposobljavanje na radnom mjestu za migrante, prema kojoj bi svaki migrant imao pravo na mjesečnu naknadu od 2.752 kuna uz plaćene troškove prijevoza, osiguranja pri HZMO-u i doprinosa u zaštiti na radu.

„Migranti bi imali pravo na plaćeno mentorstvo i troškove nastave te polaganje ispita. Iako se ova mjera donosi pod izlikom nedostatka radnika u Hrvatskoj, više je nego očito donošenje ove mjere usred velike invazije migranata prema Hrvatskoj. Nema dvojbe da se radi o pripremanju terena za masovno prihvaćanje ilegalnih migranata po nalogu EU”, rekao je Đapić.

Smeta im javna rasprava o izmjeni Zakona o državljanstvu

Još dramatičnijim Đapić smatra činjenicu da je Vlada putem MUP-a pustila u proces javnu raspravu o izmjeni Zakona o državljanstvu. Prema njegovim riječima, priča o tome da će se uklanjanjem zapreke znanja hrvatskoga jezika za ostvarivanje prava na državljanstvo kod hrvatske djece u inozemstvu „postići veći interes i mogućnost integracije hrvatskih iseljenika u državni i politički poredak, priča je za naivce i skriva vrlo opasne potencijalne namjere”.

„Mi tu priču vidimo kao zamku iza koje se krije prilagodba temeljnih državnih dokumenata i institucija za nekontrolirano useljavanje stotina tisuća ljudi u Hrvatsku s namjerom potpune promjene sastava nacionalne strukture. Zakon o državljanstvu treba potpuno promijeniti, u njemu moraju biti ugrađene jamstvene i razvojne vizije hrvatskoga naroda i države, mora imati klauzule koje će Hrvatima izvan domovine omogućiti jednostavan, brz i efikasan način ostvarivanja prava”, istaknuo je Đapić. Zaključio je kako se o najvažnijem dokumentu jedne zemlje i naroda ne može usputno raspravljati, bez sudjelovanja svih najvažnijih nacionalnih institucija i najšire javnosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.