Istraživanje: Antitijela koja proizvode ljame mogla bi pomoći u borbi protiv korone

Ilustracija: EPA

SIĆUŠNA antitijela koja proizvode južnoameričke ljame mogla bi predstavljati novo oružje u borbi protiv koronavirusa, pokazuje istraživanje.

Znanstvenici s Instituta Rosalind Franklin otkrili su da nanotijela - manji, jednostavni oblik antitijela koja stvaraju ljame i deve - mogu u obliku spreja za nos učinkovito ciljati virus Sars-CoV-2 koji uzrokuje covid-19.

Kratki lanci molekula, koji se mogu proizvesti u velikim količinama u laboratoriju, značajno su smanjili simptome covida-19 kada su se davali zaraženim životinjskim modelima, prema studiji.

Nanotijela su se čvrsto vezala za virus, neutralizirajući ga u laboratoriju, te bi mogla pružiti jeftiniju i jednostavniju alternativu ljudskim antitijelima uzetim pacijentima oporavljenima od covida-19.

Istraživanje u ranoj fazi

Ljudska protutijela korištena su za ozbiljne slučajeve tijekom pandemije, ali obično ih je potrebno dati u infuziji u bolnici.

"Iako je ovo istraživanje još u ranoj fazi, otvara značajne mogućnosti za korištenje učinkovitih tretmana covida-19 nanotijelima", rekao je profesor Miles Carroll, zamjenik ravnatelja Nacionalne službe za zarazne bolesti pri Engleskom javnom zdravstvu (PHE).

"Ovo su među najučinkovitijim sredstvima za neutraliziranje Sars-CoV-2 koje smo do sada testirali na PHE-u", rekao je Carroll.

"Vjerujemo da jedinstvena struktura i snaga nanotijela doprinose njihovom značajnom potencijalu i za prevenciju i za liječenje covida-19 i radujemo se zajedničkom radu na putu prema kliničkim studijama."

Profesor Ray Owens, voditelj proizvodnje proteina na Institutu Rosalind Franklin i vodeći autor istraživanja, rekao je: "Nanotijela imaju niz prednosti u odnosu na ljudska antitijela."

"Jeftiniji su za proizvodnju i mogu se unijeti izravno u dišne ​​putove putem raspršivača ili spreja za nos, pa se mogu sami primijeniti kod kuće, umjesto da se njihovo unošenje obavlja uz iglama."

"Ovo bi moglo biti korisno u smislu jednostavne upotrebe za pacijenata, ali također dovodi lijek izravno na mjesto infekcije u dišnom traktu."

Istraživači su uspjeli generirati nanotijela ubrizgavanjem dijela proteina šiljaka u ljamu po imenu Fifi, koja je dio pogona za proizvodnju antitijela na Sveučilištu u Readingu.

Protein šiljaka nalazi se s vanjske strane virusa i odgovoran je za vezanje na ljudske stanice kako bi ih virus mogao zaraziti. Iako injekcije nisu učinile Fifi bolesnom, one su pokrenule njezin imuni sustav na borbu protiv virusnog proteina stvaranjem nanotijela protiv njega.

Od ljame je uzet mali uzorak krvi i istraživači su uspjeli izlučiti četiri nanotijela sposobna za vezanje na virus. Nanotijela su zatim spojena u lance od po tri kako bi se povećala njihova sposobnost vezanja za virus. Oni su zatim proizvedeni u laboratorijskim stanicama.

Neutralizacija virusa

Studija je otkrila da su tri lanca nanotijela uspjela neutralizirati i izvorne varijante virusa covid-19 i alfa varijantu.

Četvrti lanac nanotijela uspio je neutralizirati beta varijantu virusa. Kad su hrčcima zaraženim virusom dali jedan od lanaca nanotijela, životinje su pokazale značajno smanjenje simptoma bolesti.

Hrčci koji su primili tretman s nanotijelima imali su nakon sedam dana manje virusa u plućima i dišnim putovima od neliječenih životinja.

Znanstvenici kažu da su rezultati prvi korak prema razvoju nove vrste liječenja covida-19, koja bi se mogla pokazati neprocjenjivom kako se pandemija nastavlja.

Profesor James Naismith, direktor Instituta Rosalind Franklin, koji je pomogao u vođenju istraživanja, rekao je: "Imati lijekove koji mogu liječiti virus i dalje će biti vrlo važno, posebno jer se cijeli svijet ne cijepi istom brzinom i ostaje rizik od pojave novih varijanti, sposobnih zaobići učinak cjepiva."

Istraživački tim, koji je uključivao znanstvenike sa Sveučilišta Liverpool, Sveučilišta Oxford i PHE, sada se nadaju dobiti sredstva za pripremu kliničkih studija na ljudima.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Nature Communication.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.