Iran priznao veliku štetu na nuklearnim postrojenjima

Foto: EPA, Profimedia

Iranski ministar vanjskih poslova priznao je da su iranska nuklearna postrojenja pretrpjela "značajnu i ozbiljnu" štetu u nedavnim američkim i izraelskim napadima. Abas Aragči rekao je za državnu televiziju da Iranska organizacija za atomsku energiju trenutačno procjenjuje razmjere razaranja.

No samo nekoliko sati ranije, vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei poručio je da napadi nisu omeli iranski nuklearni program. Time je odgovorio na izjavu američkog predsjednika Donalda Trumpa da su bombardiranjem "potpuno uništena" tri nuklearna objekta. Hamnei tvrdi da napadi nisu "postigli ništa značajno".

>> Ajatolah Hamnei: Trump preuveličava napad, ali slučajno je otkrio jednu istinu

Vrhovni vođa, koji se skriva otkako je 13. lipnja počeo rat s Izraelom, optužio je Trumpa da je "preuveličao" učinke bombardiranja i proglasio pobjedu nad SAD-om i Izraelom. No Aragčijeve izjave odaju drugačiju sliku.

Ministar je također rekao da Iran trenutačno ne planira nastavak pregovora sa SAD-om. Šesti krug pregovora bio je dogovoren, ali je otkazan nakon što je Izrael započeo napade. "Želim jasno reći da nije postignut nikakav dogovor, dogovoreno nikakvo rješenje niti je vođen ikakav razgovor o pokretanju novih pregovora", rekao je.

Dodao je da vlada razmatra što je u "najboljem interesu iranskog naroda" i najavio da će se njezin diplomatski pristup "preoblikovati". Nije precizirao na što točno misli.

Ova usporedna satelitska snimka, sastavljena 22. lipnja 2025., prikazuje iranski pogon za obogaćivanje goriva Fordow (FFEP), smješten sjeveroistočno od Qoma, prije (gore) i nakon (dolje) američkih zračnih napada.
Snimke su dobivene putem tvrtke Maxar Technologies, a nastale su 19. lipnja (prije napada) i 22. lipnja (nakon napada).
 

Trumpov plan za pregovore

Kako bi Iran vratio za pregovarački stol, Trump navodno razmatra mogućnost da mu omogući pristup 30 milijardi dolara za razvoj civilnog nuklearnog programa, zatim djelomično ukine sankcije i oslobodi milijarde dolara iranskih sredstava koja su trenutačno blokirana, objavio je CNN. No razvoj događaja u Teheranu mogao bi sve to osujetiti.

Iranski parlament u srijedu je izglasao zakon kojim se prekida suradnja s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA). Ako zakon stupi na snagu, inspektorima više neće biti dopušten pristup iranskim nuklearnim postrojenjima. Izrael je poručio da je pokrenuo ofenzivu na Iran kako bi spriječio navodne planove o razvoju nuklearnog oružja. Iran, s druge strane, uporno tvrdi da je njegov nuklearni program isključivo u civilne svrhe.

Sjedinjene Države izravno su se uključile u sukob prošlog vikenda, napadima na postrojenja u Fordo, Natanz i Isfahan, nakon čega je Trump pokušao posredovati u postizanju primirja između Izraela i Irana. Američki ministar obrane Pete Hegseth izjavio je da su obavještajni podaci SAD-a i Izraela pokazali kako su napadi "ozbiljno oštetili iranski nuklearni program i unazadili ga za nekoliko godina".

No prema preliminarnoj procjeni Pentagona koja je procurila u javnost, šteta ipak nije toliko velika – prema toj analizi, program je unazađen tek za nekoliko mjeseci. Administracija je tu procjenu odmah odbacila.

Usporedna satelitska snimka nastala 22. lipnja 2025., korištenjem materijala iz priopćenja tvrtke Maxar Technologies, prikazuje iranski pogon za obogaćivanje goriva Fordow (FFEP), sjeveroistočno od grada Qoma, prije napada 19. lipnja (gore) i nakon američkog zračnog udara 22. lipnja (dolje).

Obavještajni podaci europskih vlada pobijaju Trumpove tvrdnje

Prvi obavještajni podaci koje su dobile europske vlade upućuju na to da su iranske zalihe visoko obogaćenog uranija u velikoj mjeri ostale netaknute nakon američkih napada na glavna nuklearna postrojenja, rekla su jučer  dvojica dužnosnika.

>> Obavještajni podaci europskih vlada o Iranu potpuno pobijaju Trumpove tvrdnje

Prema tim informacijama, zaliha od 408 kilograma uranija obogaćenog gotovo do razine potrebne za izradu nuklearnog oružja nije se nalazila u Fordou, jednom od dvaju ključnih iranskih pogona za obogaćivanje, u trenutku prošlotjednog napada. Materijal je, kako se navodi, ranije bio raspoređen na više lokacija.

Isti izvori navode da europske vlade još čekaju detaljno obavještajno izvješće o stvarnim razmjerima štete u Fordou, postrojenju koje je izgrađeno duboko ispod planine u blizini svetog grada Qoma. Prema jednoj ranoj procjeni, šteta je "opsežna, ali ne i potpuna – struktura nije uništena".

Iranske vlasti su poručile da su zalihe uranija premještene prije američkog bombardiranja, koje je uslijedilo nakon višednevnih izraelskih napada na ciljeve u Iranu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.