ANDEJ Trampuž, infektolog najveće bolnice u Europi, Sveučilišnog kliničkog centra Charite, u Newsroomu N1 televizije je rekao da i Njemačka ima problema s cijepljenjem populacije. Upozorava da nije vrijeme za otvaranje zbog novih mutacija virusa, no ističe da je optimist.
"Mislim da u svim državama ima organizacijskih problema. U Njemačkoj je cijepljeno samo 4% stanovništva prvim cjepivom, a samo 2% s obje doze. I tu, kao i u svim europskim državama, fali cjepiva", rekao je Andrej Trampuž opisujući situaciju s cijepljenjem u Njemačkoj.
"Svako cjepivo koje bude odobreno upotrijebit će se u Njemačkoj. Nadamo se da će i Rusija tražiti odobrenje jer je njihovo cjepivo, prema onome što sad znamo, dobro i daje zaštitu više od 90%. Ima dobar sustav, dva različita cjepiva, pa je efikasnost vrlo dobra. Kinesko cjepivo nije toliko dobro jer ima isti vektor. Zasad još u EMA-i nismo dobili od Rusije zahtjev za odobrenjem, ali već dogovaramo da će se Sputnik V proizvoditi u Njemačkoj", dodao je.
"Otvaranje znači treći val"
Komentirajući pritisak na hrvatsku vladu za otvaranje gospodarstva, Trampuž kaže da sad nije vrijeme za relaksacije:
"Sve države koje se sad otvore, jer su brojevi niski, doživjet će treći val. To smo vidjeli kod drugih država i varijanti virusa, to je jasno. Ako Hrvatska stvarno želi imati turističku sezonu, onda bi sad bila velika greška otvarati jer će brojevi rasti. Drugi problem je što će, kad budemo imali više novih infekcija, biti više mutacija. I ne samo ove koje sad postoje, doći će nove mutacije koje će možda biti još zaraznije pa se može dogoditi da treći val bude gori nego drugi, a to moramo spriječiti. Za slučaj da cjepivo ne utječe na novu mutaciju, onda smo u problemu, onda smo opet na početku."
Mutacije i cjepivo
Kaže da je u Njemačkoj u oko 20% slučajeva prisutan britanski soj virusa, no pretpostavlja da će te brojke ići "na gore, pogotovo gdje virus nije pod kontrolom".
"Južnoafrička varijanta nas još više brine jer na nju AstraZenecino cjepivo ne djeluje tako dobro. Ako nešto sigurno možemo reći, to je apel da se ne otvara, nego da se još više postrože mjere. Najbolje bi bilo da se virus svede na nulu, da se može kontrolirati i za to vrijeme cijepiti što više ljudi, i to što brže", dodao je.
Komentirajući činjenicu da ljudi već dosta teško sve to podnose, Trampuž je istaknuo:
"Mislim da nisam pesimist, nego optimist. Mislim da nikad nismo bili toliko blizu kraja kao sad, ali da gubimo utakmicu s virusom. Sad nije vrijeme za otvaranja, znam da je ljudima problem, ovo je najveća kriza poslije Drugog svjetskog rata, ali s virusom se ne može živjeti, zdravstvo, ekonomija, ništa neće funkcionirati. Možemo samo spriječiti treći val i otvoriti se u ljetnim mjesecima. Ako se opustimo, virus se može vratiti još gore nego sada."
Kaže da smo cjepivima i preboljenjem covida zaštićeni od svih sad poznatih sojeva osim brazilskog.
"To se još mora istražiti. Ako je to točno, onda moramo razmisliti o novim strategijama, tj. već sad razmišljamo. A to je da ne uzimamo samo jedno cjepivo, nego da kombiniramo različita cjepiva da budemo još bolje zaštićeni od varijanti koje će možda tek doći. Rješenja postoje i medicina je puno naučila, ali najvažnije je da građani vide da je situacija ozbiljna i da još malo izdrže do ljeta."
"50% stanovništva EU cijepit će se do ljeta"
Očekuje se da će se do ljeta cijepiti oko 50% stanovništva.
"Da, tako će u Europskoj uniji biti sigurno. Ako ne s ovim cjepivima, onda će biti nova. Curevac, Sputnik V, bit će ih više različitih, sad već razmišljamo kako ćemo dalje cijepiti, trećom, četvrtom dozom, da se stvarno zaustavi pandemija.Vidjeli smo da se svaki tjedan pojave bar dva nova mutanta. Neki od njih brinu jer se brže šire. Zato je sad najbolja strategija kombinirati različita cjepiva za bolju imunost. Za to još fale studije, ali razmišljamo da ove koji su dobili jednu dozu, da ih u studiji cijepimo drugom", rekao je na N1.
Na pitanje što je onda s AstraZenecinim cjepivom i je li učinkovito kod starijih od 65, Trampuž odgovara:
"Istina je da je AstraZenecino cjepivo kao druga vektorska, osim Sputnika V koji je bolji. I ja sam se danas cijepio AstraZenecinim iako sam htio drugim. U Njemačkoj sad nijedan zdravstveni radnik nema mogućnost birati cjepivo. Budući da su prioritet stariji od 80, za njih su bolja cjepiva, a mi, budući da nismo toliko u riziku zbog godina, dobili smo lošija cjepiva iako radimo s bolesnima."
"U Njemačkoj su oni koji su se cijepili preko reda odstupili s funkcija"
Govoreći o cijepljenju preko reda, za njega nema dileme:
"To je za mene sad znak da nema solidarnosti. Svih ovih mjeseci govorimo kako je solidarnost bitna, da samo zajedno možemo pobijediti virus. Ako se političar ili bilo tko cijepi van reda, to mora imati posljedice. I u Njemačkoj se to dogodilo i oni su svi odstupili. Mislim da će u Hrvatskoj isto odstupiti s pozicija ako su se cijepili preko reda. Uvijek možete imati rezervne pacijente, sve se može organizirati."