INDIJSKA svemirska agencija objavila je kako je na površini Mjeseca pronašla lander Vikram s kojim je izgubila kontakt ove subote, neposredno prije nego što se on trebao spustiti u još neistraženo Mjesečevo područje.
"Spuštanje je išlo prema planu i sve je bilo normalno do visine od 2,1 kilometar iznad Mjesečeve površine. Tada je izgubljena veza između kontrolne sobe na Zemlji i letjelice. Podaci se još uvijek analiziraju", objavio je u subotu predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO) Kailasavadivoo Sivan.
Njegova kratka izjava objavljena je 15 minuta nakon što je letjelica prema rasporedu trebala sletjeti u neistraženo područje u blizini Mjesečevog južnog pola. Dva sata poslije glasnogovornik je rekao da se podaci još obrađuju, a predviđena konferencija za medije je otkazana.
Pokušat će obnoviti kontakt
Predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira u nedjelju je izjavio da je letjelica Chandrayaan-2 locirala lander Vikram i da će u narednih 14 dana pokušati obnoviti izgubljeni kontakt, piše Space.com.
"Pronašli smo mjesto, na Mjesečevoj površini, gdje se nalazi lander Vikram. Letjelica Chandrayaan-2 snimila je njegovu termalnu snimku“, rekao je Sivan.
ISRO još uvijek nije objavio navedenu snimku Vikrama.
Misija vrijedna 142 milijuna dolara
Misija vrijedna 142 milijuna dolara pod nazivom Chandrayaan-2 (u prijevodu Mjesečevo vozilo-2) lansirana je iz baze u južnoj Indiji 22. srpnja.
Lansirane su dvije letjelice, a unutar one koja je trebala sletjeti na površinu Mjeseca bilo je smješteno vozilo.
Da je misija bila uspješna, Indija bi postala četvrta država kojoj je uspjelo meko spuštanje na Mjesec i pridružila se Sjedinjenim Američkim Državama, Rusiji i Kini. Planirano je bilo mapiranje dosad neistraženog područja oko Južnog pola, istraživanje sastava tla i potraga za vodom.
Meko i tvrdo slijetanje
Sletjeti na Mjesec, ili bilo koje drugo nebesko tijelo, uopće nije lak pothvat. Sovjetska Luna 2 bila je prva letjelica koja je 1959. godine sletjela na Mjesec. Tri godine kasnije, SAD-ov Ranger 4 također se spustio na naš prirodni satelit. No u oba slučaja radilo se o takozvanom tvrdom slijetanju (eng. hard landing), odnosno o neuspješnom spuštanju kada se letjelica slupala prilikom kontakta s tlom.
Prva meka slijetanja ostvarena su 1966. godine, kada su Rusija i Amerika uspješno spustile svoje letjelice na Mjesec.
Trebalo je gotovo 50 godina da treća zemlja uspije uspješno sletjeti na naš satelit. To je izvela Kina 2013. godine letjelicom Chang'e 3.