Indija na Mjesecu pronašla izgubljeni lander Vikram, pokušat će obnoviti kontakt

Screenshot animacije: ISRO

INDIJSKA svemirska agencija objavila je kako je na površini Mjeseca pronašla lander Vikram s kojim je izgubila kontakt ove subote, neposredno prije nego što se on trebao spustiti u još neistraženo Mjesečevo područje.  

"Spuštanje je išlo prema planu i sve je bilo normalno do visine od 2,1 kilometar iznad Mjesečeve površine. Tada je izgubljena veza između kontrolne sobe na Zemlji i letjelice. Podaci se još uvijek analiziraju", objavio je u subotu predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO) Kailasavadivoo Sivan.

Njegova kratka izjava objavljena je 15 minuta nakon što je letjelica prema rasporedu trebala sletjeti u neistraženo područje u blizini Mjesečevog južnog pola. Dva sata poslije glasnogovornik je rekao da se podaci još obrađuju, a predviđena konferencija za medije je otkazana.

Pokušat će obnoviti kontakt

Predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira u nedjelju je izjavio da je letjelica Chandrayaan-2 locirala lander Vikram i da će u narednih 14 dana pokušati obnoviti izgubljeni kontakt, piše Space.com.

"Pronašli smo mjesto, na Mjesečevoj površini, gdje se nalazi lander Vikram. Letjelica Chandrayaan-2 snimila je njegovu termalnu snimku“, rekao je Sivan.

ISRO još uvijek nije objavio navedenu snimku Vikrama.

Misija vrijedna 142 milijuna dolara

Misija vrijedna 142 milijuna dolara pod nazivom Chandrayaan-2 (u prijevodu Mjesečevo vozilo-2) lansirana je iz baze u južnoj Indiji 22. srpnja.

Lansirane su dvije letjelice, a unutar one koja je trebala sletjeti na površinu Mjeseca bilo je smješteno vozilo.

Da je misija bila uspješna, Indija bi postala četvrta država kojoj je uspjelo meko spuštanje na Mjesec i pridružila se Sjedinjenim Američkim Državama, Rusiji i Kini. Planirano je bilo mapiranje dosad neistraženog područja oko Južnog pola, istraživanje sastava tla i potraga za vodom.

Meko i tvrdo slijetanje

Sletjeti na Mjesec, ili bilo koje drugo nebesko tijelo, uopće nije lak pothvat. Sovjetska Luna 2 bila je prva letjelica koja je 1959. godine sletjela na Mjesec. Tri godine kasnije, SAD-ov Ranger 4 također se spustio na naš prirodni satelit. No u oba slučaja radilo se o takozvanom tvrdom slijetanju (eng. hard landing), odnosno o neuspješnom spuštanju kada se letjelica slupala prilikom kontakta s tlom.

Prva meka slijetanja ostvarena su 1966. godine, kada su Rusija i Amerika uspješno spustile svoje letjelice na Mjesec.

Trebalo je gotovo 50 godina da treća zemlja uspije uspješno sletjeti na naš satelit. To je izvela Kina 2013. godine letjelicom Chang'e 3. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.